FIA, resmi bir itiraz gelmesi durumunda Perez’in Monako kazasını incelemeye hazır

Max Verstappen’in Brezilya GP’de takım emirlerini kabul etmemesinin ardından, bunun nedeni hakkında açıklamalar ortaya atıldı ve bu görüntülerden biri, Perez’in Monako GP sıralama turlarında algısal kazaya sahip olabileceği ve Verstappen’in bu olayı unutmadığı tarafındaydı.

Verstappen, bu konu hakkında çok yorum yapmasa da F1 padoğundaki genel kanı, operasyon Perez’in Monako’daki kaza sonucu kaynaklandığı yönünde.

Perez’in Monako’daki sıralama turlarında Portier Virajı’nda kaza üretiminden sonra kırmızı bayraklar çıkmış ve kimse derecesini geliştirememişti. Bu durum, özellikle desini derece geliştirebilecek gibi duran Verstappen için sinir bozucuydu. Çünkü Hollandalı pilot, kırmızı bayraklarla birlikte derecesini geliştirmedi ve 4. oldu.

Perez, sınırları zorlarken gerçekten hata yaptık ve kazayı hassas bir şekilde yapmadığını söylese de son bir sonraki kaza birçok kişi tarafından yeniden incelendi.

Telemetri doku örgüsü, Perez’in kaza yaptığı turda gaza oturma şeklinde büyük bir görünüme ve bu yüzden de bu olay FIA tarafından incelenebileceği iddialar var.

Ancak FIA başkanı Mohammed Ben Sulayem, resmi bir itiraz gelmemesi durumunda FIA’nın olaya dahil olması için herhangi bir sebep olmadığını söylüyor.

Autosport’un da dahil olduğu medya topluluklarına konuşan Ben Sulayem, şunları söyledi: “Bizim tarafımızda bu konuyu araştırmak isteyenlerden biri olmadı.”

FIA Başkanı Mohammed ben Sulayem, Red Bull Racing Takım Patronu Christian Horner ve Red Bull Racing'den Max Verstappen ile konuşuyor

FIA Başkanı Mohammed ben Sulayem, Red Bull Racing Takım Patronu Christian Horner ve Red Bull Racing’den Max Verstappen ile konuşuyor

Fotoğraf: Motor Sporları Resimleri

“Ancak eğer incelemesi gereken bir şey varsa, bunu memnuniyetle iletmek. Eğer bir sorun varsa, bunu araştırmaktan korkmam. Saklanmam. FIA’da bir sorun varsa da ortadan kaldırırım ve söylerim. Eğer bunu yapmazsam, gelişemeyiz.”

Ayrıca okuyun:

Sıralama turlarında algılayıcı kaza yaparak yolu kapama, ciddi bir kural olarak görülebilir.

Sportif Regülasyonların 37.5. Maddede şu ifadelere yer verilmiştir: “Herhangi bir antrenman ya da sıralama seansında yer alan ve hakemlere göre, gereksiz bir şekilde pistte duran pilot; 37.4. maddede belirtilen cezalara tabi tutulacaktır.”

Buna ek olarak, kırmızı bayrak çıkarmak için sensörler kaza yapmak, sportmenlik dışı bir hareket olarak de nitelendirilebilir.

FIA’nın Uluslararası Sportif Kuralları’nın 12.2.1.c maddesinde, “Herhangi bir hileli davranış veya herhangi bir yarışın çıkarlarına ya da genel olarak motor sporlarının çıkarlarına zarar veren herhangi bir eylem.” sportmenlik dışı olarak nitelendiriliyor.

Leave a Comment