FIBA’dan Türkiye-Gürcistan maçıyla ilgili disiplin soruşturması – Basketbol Haberleri

FIBA 2022 Avrupa şampiyonasında mücadele eden A Milli Takımımız, 3. maçında Gürcistan’a 2. yükseltme bitiş 88-83’lük skorla kaybetmişti. 12 Dev Adam’da Alperen Şengün 21, Sertaç Şanlı 15 ve Cedi Osman 13 sayıyla mücadeleyi noktalarken Gürcistan’da Alexander Mamukelashvili 20 sayıyla oynadı. Yenilgiden çok sahada ve eğitim sürecindeki süreçte yaşanan kavgalar Ay Yıldızlı ekibi üzdü ve tepkiye neden oldu.

Koridorda gerçekleşti

Karşılaşmanın oğlu periyodunda milli oyuncu Furkan Korkmaz ile Gürcü basketbolcu Duda Sanadze arasında yaşanırken, iki oyuncu da diskal edildi. Bir Milli Takım’ın hücumunda Furkan’da yapılan faul ölümden bundan sonraki potta Sanedze, milli takım’a gösterime girmekte. Furkan Korkmaz ve Sanadze daha sonra geleceğin üzerine, sizlerden hoşlanabilirdi.

Bu sırada Gürcistanlı taraftarların yer sıra tribünlerinden A Milli Takım’ın yedek parçalarına doğru gelen maddelere atıldı. Gerginliğin bitmesiyle sahayı yönlendirmeler, teknik faul verdikten sonra iki oyuncu diskalifiye etti. Yaklaşık 15 dakika sonra, oradayken devam etmekte olan bu kez hayatta kalan koridorda geçirildi.

Karşılaşma sonundaTB F Başkan Vekili Ömer Onan çok sert açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Maç içinde olabilir. Karşılaşmadan iki oyuncu atıldı. Bizimle Gürcistan’ın polisi fiziki bir kavgaya tutuştu. Buradan FIBA’ya sesleniyoruz; çok açık ve net. , bir saniyesi eksik bizim önümüze gelecekler. Eğer getirmezlerse, Hidayet ile dem, biz bu toplantıyı terk edilir. FIBA’ya çok açık ve net diyoruz: ‘Yok kameralar silindi, yok hareketli canlı, yok 2 d akika anlaşma…’

‘Oyuncuların sağlayamayacaksanız bu işi yapmayacaksınız’

”Tüm kameralara tek tek bakılacak, onun için alınacak da onaylanacak. Eğer bunu çok ivedi bir şekilde kullanılmışlarsa, kusura bakmayın ama bizim kendi oyuncularımız çok değerli. Kıllarına zarar görmemek üzerez. gideriz. Biz Avrupa’yı kazandınız, hiç olmadı. en büyük hata FIBA’nın. Geldiğimiz bu yana bin tane eksiklik var. Oyuncular otelden salona 45 hazırlanıyor. Oyuncuların sağlayamıyorsanız bu işi yapmayacaksınız. Tekrar tekrar; Hidayet Başkan’la da konuştuk. Konsolosla da konuşacağız… Güvenlikz. Belli ki bizi korumayacaklar. Dediğim gibi bizim önümüze tüm kameraların kayıtlarını gelecekler, bak ne olacak… Herkes görecek. Onları sahiplenmedikleri durumdalar.”

‘Maçta kural hatası da var!’

“Maçta kural kuralı da var” diyen Onan, “Nereden baksanız olacak tarafı yok. Oynamayan oyuncular, Shengelia… Maç oynamak için 3 kişinin giyinmesi gerekli mi? Kenarda oturan oyuncu geliyor. Maçtan iki polis içinden bize nedense bizim soyunma odamızda güya bizima odamızda ittiriyor. Yumruk yumruğa girecektik… Gidin’ diyoruz,’kakışmaya gitmiyorlar.. İtişşmeye… Ben böyle bir şey hakkında. Bu kadar fütursuz, bu kadar kendini bilmez bir arada toplandığı. Ama gibi FIBA ​​bu uygulayıcı sorumlusu. FI’nın nasıl cezaniBA’yı vereceğini. Hiç kimse geçiştirmesin. Kural hatasına neden olur. Kaptanın imzası. O da doğru hareket ettireceğiz, parasını yatıracağız. Avrupa yarışması’nda net kural kuralı. Tartışılacak şey yok. Maç tekrar oynanacak mı reklam. Almanya – Litvanya maçında çok net bir kural ihlali olmuş. Hep birlikte.” kullanımları.

FIBA’dan disiplin soruşturması

FIBA, EuroBasket 2022’de oynanan Türkiye-Gürcistan maçından sonra sahada meydana gelen olaylarla ilgili her iki ulusal federasyondan gelen iddiaların ardından, 5 Eylül 2022’de soruşturma başlatmıştı. CCTV videoları da dahil olmak üzere dava materyallerini incelemeden sonra FIBA’dan açıklama geldi.

Yapılan anlaşma; Gürcistanlı basketbolcular Goga Bitadze, Duda Sanadze, Tornike Shengelia, Türkiye A Milli Takımı’nın Furkan Korkmaz ve ilgili ulusal federasyonlara yönelik sporlarda sergilenen disiplin olayları kaydedildiği kaydedildi.

FIBA’nın ayrıca herhangi bir disiplin cezası verilmeden önce tüm incelemelerden soruşturmadaki yönlendirmelerini belirlemelerini belirlemelerini belirttiği belirtildi.

.

Leave a Comment