Formula 1, 2023’te DRS düzenlemesinde dönüşüme gidiyor!

Geçişlerin artmasına katkı sağlayan bu sistem, 2011 yılında spora getirildi ve o zamanlar bu yana gidiyordu, start ya da güvenlik aracından sonraki ikinci turun ardından bu sistemi kullanabiliyordu. Kısacası, yarış ne zaman başlasa ya da tekrar başlasa ilk iki turda DRS açamıyordu.

Bu, zaman zaman hücrelerinin kısa sürede farkı bir saniyenin üzerine çıkarak, DRS sınırlarından kurtulmasına, bazı da mücadelenin sona ermesine yol açabiliyordu.

Yarış başladıysa, hemen sonra DRS kullanımına izin verilseydi, bunun kazalara hatta kaosa yol açacağı düşünülüyor.

İki noktayı da göz önünde bulunduran FIA, bir ortaya yol buldu ve artık üçüncü turda değil, ikinci turda DRS kullanımına izin verme kararı aldı.

Formula 1 yarışçıları, bunun yarışları daha iyi duruma getirmediğini görmek istiyor.

F1 Komisyonu’nun Cuma günü Abu Dabi’de toplantısının ardından, bu fikrin gelecek yılki sprint yarışlarında denenmesine karar verildi.

2023 yılında yapılacak altı sprint yarışında, DRS starttan veya güvenlik aracından bir tur sonra etkinleştirilebilecek.

Bir saniyelik DRS ölçümü veya diğer noktalarda herhangi bir etkiye gidilmeyecek.

George Russell, Mercedes W13, Lewis Hamilton, Mercedes W13, Max Verstappen, Red Bull Racing RB18, Sergio Perez, Red Bull Racing RB18

George Russell, Mercedes W13, Lewis Hamilton, Mercedes W13, Max Verstappen, Red Bull Racing RB18, Sergio Perez, Red Bull Racing RB18

Fotoğraf: Zak Mauger / Motorsport Images

Gerekirse, yeni kuralların herhangi bir soruna yol açmadan gösteriyi artırdığını kanıtlıyorsa, 2024’ten itibaren artık bu sistem kullanılıyor.

F1 uzun süre DRS’den kurtulmayı amaçlıyordu ancak bu sistem, yarışları heyecanlı hale getirmek adına varlığını büyük önem taşıyor.

Ayrıca, gelecek yıl sprint yarışlarında, takımların karşı karşıya kalabileceği olası kazalara yönelik yapılan ödemelerde de yoluna gidildi.

Artık ödemeler, ekiplerin onarımları için geri bildirimlerde bulunamayacak, sabit bir şekilde yapılacak. Yani artık her bir etkinlikte takım başına sabit bir miktar ödenecek.

Bu, onun bir sprint yarışı için takımların var olduğu 150.000 ödemenin yerine 300.000 dolar ödenmesi gerektiği anlamına geliyor. Küçük ve maddi hasarların telafisine yönelik diğer tüm ödemeler işlemlerinden çıkarılacaktır.

F1 Komisyonu aynı zamanda sprint hafta sonları için mevcut kapalı park kurallarında gitmeyi düşünüyor. Şu anda ayarlar, cuma günü sıralama turlarının ardından donduruluyor ama gelecek yıl kurallarında daha basit hale getirilecek.

Leave a Comment