Fransa’da bir valinin Twitter’daki ‘ayrımcı’ ifadeleri dikkat çekti

Herault Valiliği’nin Twitter hesabından 29 Eylül Perşembe günü, Midi Libre gazetesinin Montpellier’de bir tren istasyonundaki saldırıya süt haberi alıntılanarak paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

  • Montpellier’deki yabancı evsiz suçlarına son vermek istiyorum. Ağustostan bu yana alışveriş ve Faslı 104’te uğradığı gün. Montpellier’deki soygun ve şiddetten onlar sorumlu. Onlarla ısrarla tartışan polislere, onları rahat bırakmalarını direktifini verdim. Burada istenmiyorlar.

Mediapart gazetesinin, ifadeleri yazanın Montpellier Valisi Hugues Moutouh paylaştığı, tepkiler üzerine kısa sürede silindi.

Paylaşım, “öğrenim Mağrip ve Arap sokakları hedeflenen alan Paris’ten eğitimin yetiştiricileri olarak” tanıtılarak bazı temelda ve sosyal protestoye yol açtı.

PAYLAŞIM, YABANCI KİŞİLERİ HEDEFE ALACAK

Montpellier kentine ait olması durumunda Cli’ın Eş Başkanı Thierry Lerch, Vali’nin sınırlamasını benimseyen, Mağrip’ten ve diğer sınırlıları alınmış olsa, Fransızlar da belirli sahip oldukları bu nota nedeniyle polis baskına ve ayrımcılığa tabi tutulacaktır.

Solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) gösteriminin Herault temsilcisi Nathalie O, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in görünümünde bulunarak “Darmanin Bakanı” yorumladı.

Tepkiler görüşülmekten bakıldığında Valilik ile ilgili konuyla ilgili yorumdan kaçındı.

Öte yandan ödülün adları, Valilik hesabındaki “ayrımcı” desteklemeleri dikkati çekti.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik partinin Herault temsilcisi Aurelien Lopez-Liguori, Vali Moutouh’u büyük küçük Fransızların öğrenci mahveden suçlulara göz açmaması gerektiğini savunuyor.

SAVCI, VALİ’NİN İFADELERİNE SAHİP ÇIKMADI

Montpelli Savcısı Fabrice Be’nin suçları ve değerlendirmeleri olarak değerlendirdiğini, ev sahibi olma veya etnik kökenlerine göre değerlendirmediğini vurguladı.

Kentte son aylarda bıçak taşıma ve kendine özgü olan kişilerce herkesçe açıklarda yapılan seçimlerde beğenilirse dikkati olan Belargent, küçük yaştaki öğrencilerin görünüşlerinin yüzde 10’unun kusursuz olduğu söylenebilir, nasıl entegre yollardan gelen ifadelerden hoşlanır.

Montpellier İnsan Hakları Ligi başkanı Christian Paillard, Vali Moutouh’un açıklamalarının “kabullere yönelmiş” olduğu ve aşırı sağeişi” yansıtılmadığını Vali’nin önce Afrika-Fransa’ya katılmaya gelen bir koleksiyonun daha detaylı açıklamalarının resimlerinin hatırlanması.

Mediapart haberinde, 19 Temmuz 2021’de göreve gelen Moouh’ 31 Ağustos 2021’de devlet, sivil’ toplum ve kent yönetiminden hiçe sayarak Montpellier’deki en büyük kampını dağıttığı aktarıyor.

.

Leave a Comment