Friends’teki 3 Başrol Erkek Karakterin İd, Ego ve Süperegoyu Temsil Etmesi

arkadaşlar hakkında reddit’te denk geldiğim bir yazın oldukça ilgimi çekti… dizideki 3 erkek ana karakter Sigmund Freud‘un psikanalitik örneğinin 3 temel yapı taşını İD, benlik ve süperego‘nun temsili olduğu gösterimler içerir…

joey tribbiani / kimlik

en barizinde, yürüyen bir id olan joey’dir. hazne göre yaşar ve özellikle genç ve sekse doyuma ulaşanla ilgilenir. Joey’nin nasıl olacağı gibi bir şey olmayacak ve olumsuz sonuçlarla ilgilenmez. geri arama yolundaki öfkesi veya yemekten konaklama sorunları…

zevklerinin bir ya da biri’ şiddetlinde tepkiler verebilir: (bkz joey into share food) ayrıca tat veya olan ondan kaçınır. Başlarken parıldayan kitabını dondurucuya döndüğünde gibi. oyunculuk seçimi kişisel ve faydalar için seçim seçimi de uygundur.

ross geller / ego

rosss egoya tekabül eder ve takdire göre yaşar. ve yemekten kesinlikle hoşlanırken, ön tarafta olmak üzere daha uzun vadeli seks ve romantik olarak gecelik yerinde uzun vadeli tek eşli yolda ilerler yaşlı. joey’nin id bilinçaltı becerilerini hassas rasyonalizasyonlarla yumuşatır. ross ayrıca joey’nin amaçlarını yapmaktan ve olumsuz sonuçlar doğuran eylemlerini de aşılamalarla suçlanır. ego kendine değer veren ve gururlu kullanım tam olarak kullanımda, ross dizideki en gururlu, en beğenmiş ve kibirli karakterdir.

chandler bing / süperego

son olarak, chandler süperegoyu temsili takımı tamamlar. Suçluluk ve gösteri olarak kullanılmış normları ve içselleştirmiştir. bir “olabilirnasıl” olması durumunda, gerçek olanlardan biri olan incittiğinde o “gerçekten kötü hayaletini” bahsetmesi en olası üç örnekten biridir. ilginç bir şekilde, kendi kendine kopuk bir ebeveynlik vermişlerdir. ross’yi (id) akılcı azarlama olasılığı yüksekken, chandler’ın (süperego) “ebeveyn sesiyle” onları aşılayarak onu de azarlaması daha olasıdır: gerçekten yapman gereken bu mu joe?

belki de chand’ın süperego’ kız okulundan bir okul öğrencisi, joeyninini ç/aldıktan sonra “kutuda” ümitlenmeye başlar. bu, suçluluk ve utancın bir sürümdür. oysa joey bu tarz yaratmaya yardımcı olma ve ross da yaratmaya hazırız: bir ara verdik!!!

kaynak / beslemek

.

Leave a Comment