Futbolu Katar’a Satmak Ne Kadar? FIFA’nın Siyaseti ve Paraya Batmış Kirli Yüzü Midenizi Bulandıracak!

Haberler

> Futbolu Katar’a Satmak Ne Kadar? FIFA’nın Siyaseti ve Paraya Batmış Kirli Yüzü Midenizi Bulandıracak!

2010 yılında Zürih’te futbol tarihinde en karanlık oylamalarından biri yapıldı. 2018 ve 2022 Dünya Kupalarına ev sahipliği yapacak iki ülke belirlenecekti. 2018 yılında Rusya seçilmişti. Hollanda/Belçika (ortak), İspanya/Portekiz (ortak) ve İngiltere diğer adaylardı. Altayapı notlarının çok ardından bulunan Rusya’nın düşünceleri 2022 yönlendirmesi için fikir veriyordu.

2022 Dünya Kupası için Katar, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD de aday olmuştu. ABD’nin kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu ama durum böyle olmamıştı.

Netflix’te yayınlanan FIFA’nın İç Yüzü programı, 2022 Dünya Kupası müsabakasıyla ilgili gerçekleri öğrenmemizi sağladı.

2010’da Bill Clinton’ın da aralarında bulunduğu ABD karşılaşmaları Zürih’te 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için hazırladığı maç. Ancak Katar’ın dışsal anlayışlarımız şekilde FIFA delegelerinin oyunu farklı bir planla satın almayı başarmayı başardık.

2010'da Bill Clinton'ın da aralarında bulunduğu ABD karşılaşmaları Zürih'te 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için hazırladığı maç. Ancak Katar'ın dışsal anlayışlarımız şekilde FIFA delegelerinin oyunu farklı bir planla satın almayı başarmayı başardık.

Katar 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için FIFA delegelerinin oylarına ihtiyaçları vardı. Bu Katar’ın Futbol Federasyonu’nun değil Katar Devleti’nin organizasyonuydu aslında.

Katar 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için FIFA delegelerinin oylarına ihtiyaçları vardı. Bu Katar'ın Futbol Federasyonu'nun değil Katar Devleti'nin organizasyonuydu aslında.

Bunun için Katar, bunların FIFA delegelerinden oy almak için sıra dışı büyük anlaşmalara imza atıyordu. Örneğin Tayland ile büyük milyarlarca dolar değerinde bir doğal gaz anlaşması yapmışlardı bir oy için.

Bunun için Katar, bunların FIFA delegelerinden oy almak için sıra dışı büyük anlaşmalara imza atıyordu. Örneğin Tayland ile büyük milyarlarca dolar değerinde bir doğal gaz anlaşması yapmışlardı bir oy için.

Bu anlaşmanın FIFA’nın Taylandlı temsilcisinden oy almak için yapıldığına karar verildi ve kanıtlanamadı.

Bu anlaşmanın FIFA'nın Taylandlı temsilcisinden oy almak için yapıldığına karar verildi ve kanıtlanamadı.

Marios Lefkaritis 32 milyon Euro’yu Katar’a toprak satmıştı. Tabii ki bu da inkar edildi.

Marios Lefkaritis 32 milyon Euro'yu Katar'a toprak satmıştı. Tabii ki bu da inkar edildi.

Katar Dünya Kupası’nı bağlıyor. Bunun için Brezilya Başkanı Lula ile görüştüler. Anlaşmalar yapıldı. Birkaç günlük görüşmenin ardından oylarını Katar’a vermeye karar verdiler.

Katar Dünya Kupası'nı bağlıyor. Bunun için Brezilya Başkanı Lula ile görüştüler. Anlaşmalar yapıldı. Birkaç günlük görüşmenin ardından oylarını Katar'a vermeye karar verdiler.

İşin ilginç tarafı ise Fransa kanadında yaşandı. Michel Platini UEFA Başkanı’ydı ve satın alınamaz gibi kullanmak. Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy ve Katar Emiri’nin oğlu yemek yediler. Platini davet edildi.

İşin ilginç tarafı ise Fransa kanadında yaşandı. Michel Platini UEFA Başkanı'ydı ve satın alınamaz gibi kullanmak. Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy ve Katar Emiri'nin oğlu yemek yediler. Platini davet edildi.

Sarkozy Platini’ye, Katar’a oy vermenin ülkesine hizmet ettiğini söyledi. Biliyorsunuz ki daha sonra PSG inanılmaz bir anlaşmayla Katar’a satılmıştı. Yayıncı kuruluşu Fransa Lig’ini satın almıştı. Bu Katar’ın yaptığı en büyük anlaşma 2022 Dünya Kupası içindi.

Sarkozy Platini'ye, Katar'a oy vermenin ülkesine hizmet ettiğini söyledi. Biliyorsunuz ki daha sonra PSG inanılmaz bir anlaşmayla Katar'a satılmıştı. Yayıncı kuruluşu Fransa Lig'ini satın almıştı. Bu Katar'ın yaptığı en büyük anlaşma 2022 Dünya Kupası içindi.

Anlaşma sadece bununla sınırlı değildi. Katarlılar’ın birçoğu Fransa’ya kaynak oluşturdu. Fransız Airbus uçaklarına ödedikleri para 7 milyar dolardı.

Anlaşma sadece bununla sınırlı değildi. Katarlılar'ın birçoğu Fransa'ya kaynak oluşturdu. Fransız Airbus uçaklarına ödedikleri para 7 milyar dolardı.

İnsan hakları için kızgın olduğunu söyleyen ülkelerin çoğu oyunun içerdiği Katar’a satmıştı. Oylama sırasında Katar’da turnuvayı düzenleyecek bir stadyum dahi yoktu. Altyapısı buna hazır değildi.

İnsan hakları için kızgın olduğunu söyleyen ülkelerin çoğu oyunun içerdiği Katar'a satmıştı. Oylama sırasında Katar'da turnuvayı düzenleyecek bir stadyum dahi yoktu. Altyapısı buna hazır değildi.

İşçilerin zor bileşenleri sıcakta altında, projelerini zamanında teslim etmek için büyük baskı altında sabit. Tüm dünyanın gözü önünde FIFA satın alınmıştı.

İşçilerin zor bileşenleri sıcakta altında, projelerini zamanında teslim etmek için büyük baskı altında sabit. Tüm dünyanın gözü önünde FIFA satın alınmıştı.

FIFA’nın yozlaşmış kadrosunun başında Sepp Blatter vardı. Kadrosunun neredeyse tamamı rüşvete bu biçimlenmişti. Oylar satılıktı. Afrika ülkelerinin Dünya Kupası’nın Güney Afrika’da yapılması için kendilerinden para istenmişti.

FIFA'nın yozlaşmış kadrosunun başında Sepp Blatter vardı. Kadrosunun neredeyse tamamı rüşvete bu biçimlenmişti. Oylar satılıktı. Afrika ülkelerinin Dünya Kupası'nın Güney Afrika'da yapılması için kendilerinden para istenmişti.

Dünya Kupası seçimlerinde neredeyse hiç ama hiç bakılmadı. Tek konu paraydı. Güney Amerika’dan Afrika’ya herkes oyu sattı ve bu hırsız yapımı, FIFA’nın başındaki isim Sepp Blatter’di.

Dünya Kupası seçimlerinde neredeyse hiç ama hiç bakılmadı. Tek konu paraydı. Güney Amerika'dan Afrika'ya herkes oyu sattı ve bu hırsız yapımı, FIFA'nın başındaki isim Sepp Blatter'di.

Amaç gütmeyen oluşum olması gereken FIFA’ya neredeyse para yağıyordu. Sponsorluklar, reklam gelirleri, yayın hakları, imaj hakları dünyanın en büyük turnuvası için para saçıyordu.

Amaç gütmeyen oluşum olması gereken FIFA'ya neredeyse para yağıyordu. Sponsorluklar, reklam gelirleri, yayın hakları, imaj hakları dünyanın en büyük turnuvası için para saçıyordu.

Sözde her şey futbolun getirdiği gelişmeler, Orta Doğu’da ve Afrika’da çocukların gülmesi içindi ama FIFA delegelerinin tek derdi gizli anlaşmalar içinde ceplerini doldurmadı.

Sözde her şey futbolun getirdiği gelişmeler, Orta Doğu'da ve Afrika'da çocukların gülmesi içindi ama FIFA delegelerinin tek derdi gizli anlaşmalar içinde ceplerini doldurmadı.

Çoğu fakir ülkenin gençlerinin umudu olan futbol ve futbolun başı FIFA tüm kararlarını delegelerinin çıkarı için kullanmıştı. Bizim izlediğimiz ise sadece bir tiyatrodan oluşuyor…

Çoğu fakir ülkenin gençlerinin umudu olan futbol ve futbolun başı FIFA tüm kararlarını delegelerinin çıkarı için kullanmıştı. Bizim izlediğimiz ise sadece bir tiyatrodan oluşuyor...

Leave a Comment