Gezegenimize Düşen Nadir Göktaşı Dünya’daki Suyun Nereden Geldiğini Ortaya Çıkardı

Haberler

> Gezegenimize Düşen Nadir Göktaşı Dünya’daki Suyun Nereden Geldiğini Ortaya Çıkardı

28 Şubat 2021’de, Winchcombe kasabası dışında bir göktaşının geride bıraktığı bir ateş topu Birleşik Krallık göklerini geçti. Bu, 30 yıldır İngiltere’ye düşen ilk göktaşıydı. Bilim insanları bu parçaları çok hızlı bir şekilde buldular ve onları hemen uygun bir dünyaya taşıdılar. Peki bu sonuçları araştırma nasıl sonuç verdi? Biz de bu yazımızda bu konuda konuşuyoruz.

Kaynak: https://www.iflscience.com/rare-meteo…

Düşen bu uzay kayaları, hemen tespit edilebildiği toplanabildiği için neredeyse doğrudan bir asteroitten toplanmış kuşlare bakıyorlardı.

Düşen bu uzay kayaları, hemen tespit edilebildiği toplanabildiği için neredeyse doğrudan bir asteroitten toplanmış kuşlare bakıyorlardı.

Göktaşı en nadir türlerden biri olarak geziyordu. Yeni bir ifade, Londra Doğa Tarihi Müzesi ve Glasgow Üniversitesi’nden bir ekip, göktaşının ilk laboratuvar analizlerini gerçekleştirdi ve uzay kayasının ağırlıkça yaklaşık yüzde 10 su tahliyeni, ve bu suyun Dünya’nın suyuna oldukça benzer olduğunu buldu. Bu, karbonlu kondritler olarak bilinen bu göktaşları sınıfının, gezegenimiz çok gençken buraya su getirmede çok önemli bir rol oynaması gerektiğini gösteriyor.

Düşen göktaşının içinde bulunan her şey Dünya’nın dışından geliyor.

Düşen göktaşının içinde bulunan her şey Dünya'nın dışından geliyor.

“Karbonlu kondritler inanılmaz derecede kalıcıdır ve orijinal mineralojilerini ve ulaşmalarını değiştiren Dünya atmosferinde hızla bozulurlar. Ancak Winchcombe özelinde, bu göktaşının Dünya’nın çevresiyle girmek için neredeyse hiç zamanı yoktu, bu yüzden yetersiz yüzde 10 su dahil, içindeki her şeyin yüzde 100 dünya dışı olduğunu içeriyor,’ diyor Glasgow Üniversitesi’nden yararlanan yazar Dr Luke Daly.

Ve göktaşının içinde sadece su bulunmuyor.

Ve göktaşının içinde sadece su bulunmuyor.

Numunede ayrıca önemli karbon ve nitrojen temellerinin kanıtları vardı. Olanlar arasında proteinlerin yapı taşları olan amino asitler var. Suçlamalarla birlikte Dünya’daki yaşamın evriminde önemli bir rol oynadığına inanılıyor. Winchcombe, oldukça nadir bir karbonlu kondrit tür göktaşı ve ortaya çıkana kadar sadece 15 tanesi kayıtlara geçmişti.

Dr Daly, “Bildiğimiz şekliyle hayatta ortaya çıkmama şansına sahip olması için iki anahtar eşya gereksinimi var: su ve amino asitler gibi organik birimler – Winchcombe göktaşı her ikisine de sahip” diyor.

Doktor Daly, "Bildiğimiz şekliyle hayatta ortaya çıkma şansına sahip olması için iki anahtar eşya gereksinimi var: su ve amino asitler gibi organik yaratıklar - Winchcombe göktaşı her ikisine de sahip" diyor.

Daly, ‘Winchcombe, bu tip göktaşlarının muhtemelen Dünya için önemli bir su kaynağı bildiğinden en iyi kanıtını barındırdığı için, gördüğü değerler Dünya’nınkine oldukça yakın ve aynı zamanda organikler açısından zengin. Ve Winchcombe çok hızlı tespit örnekleri toplandığı için Dünya’daki zamana göre değişmediğini gösteren ‘şeklinde devam ediyor.

Nesnenin inanılmaz hızlı sonuçlanması, 16 kamera ve araştırmacının nesnenin nereye gideceğini hızlı bir şekilde takip etmelerine imkan tanıyan çok sayıda halka açık rapor sayesinde mümkün oldu.

Nesnenin inanılmaz hızlı sonuçlanması, 16 kamera ve araştırmacının nesnenin nereye gideceğini hızlı bir şekilde takip etmelerine imkan tanıyan çok sayıda halka açık rapor sayesinde mümkün oldu.

Daly, ‘Gerçekten şaşırtıcı olan, Winchcombe’un atmosferimizden yararlanarak parçalanıp yanmamasıydı. Yere düşen parçalar olduğu için inanılmaz derecede şanslıyız. Göktaşı Dünya’nın atmosferine çarpmadan önce gerçekten küçüktü; sadece bir basketbol topu büyüklüğündeydi. Biraz farklı bir açıyla ya da biraz daha yavaş/daha hızlı yaklaşsaydı atmosferde tamamen yanacaktı’ diyor.

Şimdiye kadar gördüğümüz en saf uzay parçalarından biri.

Şimdiye kadar gördüğümüz en saf uzay parçalarından biri.

Ortak yazarlardan Ashley King, ‘Winchcombe’un hızlı erişim ve ele geçirme, onu analiz için mevcut en bozulmamış meteorlardan biri yapan ve bilim insanlarına, Güneş Sistemi’nin 4,6 milyar yıl önceki orijinal haline zaman içinde geriye dönük bir bakış sunuyor’ diyor. Eğer Birleşik Krallık’taysanız, bu yüce göktaşının örnekleri Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi de dahil olmak üzere çeşitli yerlerde halka açık sergileniyor.

Siz bu konu hakkında ne yaşadınız? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Leave a Comment