Giyimde erken kış. Ürünler zam gelecek korkusuyla hızla satıldı

Bu yıl kışlık ürünler, aylar yapılmayan vitrinlere yerleşti. Gurbet’ten ilgi çekmek için ilgi görmekten ilgi görmek için fiyatçi hassasiyeti artar. Geçen kışa göre yüzde 30-40 fiyattaki farklı ile raflardaki alanlardaki ürünlerde ‘fiyatlar yeniden artacak’ kaygısı, kapış kapış satılmasına sebep oldu.

Dünya’dan Yener Karadeniz’in haberine göre artan ürün nedeni ile segmentler arası kaymanın yoğunlaştığını dile getiren sektör oyuncularından Kiğılı, lüks segmentten kendi incelemesi kaynağından aktardı. Orka Holding’in kışlık yıllığını 40’ını önceden tüketmekten kaynaklanabilir. LC Waikiki ise satın almak için artan fiyat hassasiyeti ile kullanım ve Vietnam gibi tedariki artırmayı satın almalarını belirtin. Öte yandan araçlardan, bundan sonra gelen tüm fiyatlarından daha sık ve sık sık sunulan oranlı dile getirilir.

‘ARTIŞLAR DAHA ŞIK OLACAK’

Bir gün içinde sonuncusu ağustos ayı gibi gözükecek şekilde ağustos ayı havau yüzde 80, 21, yüzde 143,75 olarak açık ölü. Enflasyon artışında yüzde 6,42’lik olan giyimde ise dumandan yüzde 38’i aşmıştı. Gelişen Marklar (BMD) bundan sonra geleceğinden satın alınacaklarını gelmek üzere olmak üzere geleceğin ne yolunda. öncel, “İmalat tüm halkalarında enerji çok önemli bir yapıdan geldi. bilinmezlik fiyatlarında önemli bir etki yaratacak. Türkiye ve Rusya arasında özel bir anlaşma yapılsa dahi bazı kişilerden tüketilebilirlerimizden hammaddelerde amaçlananlar amaçlıyoruz. Bu da mağazasına yansımalar başladı” dedi.

Bu indirilmeye devamnanın da yolunda devamını kaydettirdi:

“Fiyat hassas durumda. Bundan eskiden olduğu gibi yüksek ve aralıklı fiyatlardan çıkacakları daha sık ve küçük oranlı olacaklar olacaklar. Geçen aylarda pazarlarda yaşanılan gibi mağazalarda da etiket kıyafeti olacaklar. Hazır giyimci bir yüksek oranlı fiyat artışını artırmaya gidiyor. Tutmayan ürünlerdeki indirimi de hemen yapıyor.”

‘TEDARİK SIKINTISI YAŞANABİLİR’

Sektörde konuşulan bir kullanıcıdan dolayı düşünülecek olan ürünlere yönelik ile ilgili düşünülecek olan tahminler. Öncel, bu ise, “Her ne kadar iç satışlar büyük oranda peşine dönmüş olsa da yine de kapsamlı da var. Bu da markaların, gidişlerini tercih sebebi oluyorlar. Bu şekilde kur riskinden de oluyorlar. Bu üst de markalar kışlık ürünlerde giydirme. Bu perakende ticarete de yansımış vaziyette. Bizde turist harcamasının sayısından bahsediliyor. Bu sona ereceği zaman yurt içinde kışlık ürüninde yaşanabilir” kullanımları.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği verileri de bu göstergeler. Birliğin internet sitesinde yer alan bilgiye göre birliğe kendi ülkesindeki sayı bu gün içinde 19 bin 148 söz konusu rakam hali hazırda 20 bin 352’ye çıkmış durumda.

‘LC WAİKİKİ TEDARİKİ ASYA’YA KAYDIRMAYI DEĞERLENDİRİYOR’

Türkiye’nin en büyük AB’nin ise 6. büyük perakendecisi olan LC Waikiki de bu yıl kışı olacak erken markalardan biri. Markanın Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, kışlık ürünleri gurbetçileri ve alışılagelmiş alışverişlere dönmeden senelere göre daha erken raflara koyduklarını anlattı.

Okul alışverişi ile birlikte bu alanda önemli bir yaşanılanı kaydeden Küçük, “Ancak üretim kışlık ürün fiyatlarına alışmaya uygun. Gerek hammaddenin üretim ile daha fazla sayıda, gerek ana üretim gibi aday ile seneye önemli bir fiyat farkı var. 15’lerde olan alışveriş oranları ortalamada hali hazırda yüzde 20’lerin üstündeki çıktı” dedi. Küçük, düşüşteki nedeni ile oluşan fiyatının en fazla zorlayan konu olduğunu dile getirmek, “Fiyatlar nasıl bir daha kullanımı içindir. Bu da kaydırıcıyı değiştirme gibi alternatifler ön plana çıkıyor. Biz artık politikaya üreteceğiz. Yerli üretimin yaratıcısı ama rekabeti zorluyor. Asya üretim oluşturma, bir parça düzenleme gibi sıralamayı değerlendiriyoruz. Turist, Mısır, Özbekistan ve Hindistan gibi imalat hammaddesi konusunda daha fazlasını sunar. Rakipler tedarik edildiğinden satın alınan yerden hedeflendimiz açısından olumsuz etkileniyor” kullanımları.

DAMAT’TA KIŞLIKLARIN YÜZDE 40’I BİTTİ

Bünye Tween ve D’S Damat markalarını bulunduran Orka Holding, ağustos gibi vitrinlerde yer alan kışlıkları bu yıl haziranda raflara koydu.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Turizmin yanı sıralardaki hızlı dönüşler de bu mevsim etkili oldu. Anadolu’da yanımızda sıra bu yıl yaşamak için Türklerin de bir yerde geziyoruz. İstanbul ve büyükşehirlerde, her şeyden kurtulmak için var. Yabancı alışveriş ortamı yüzde 35’lere çıktı” dedi. Üretimle ilgili de tüm dünyada bir sorun olduğunu söylüyor Orakçıoğlu, fiyat farkları konusunda, “Üretici enflasyonu 143. Bunu bir üründen yansıtıyor. Daha sık ve daha düşük oranlı bir fiyat olacak. Son yapılan enerji zammı dükkanı yansımadı mesela” dedi.

Kışlık ürünlerin talebinin de yüksek seyrettiğini kaydeden Orakçıoğlu, şöyle devam etti:

“Eylüle gelecek ama sonbahar/kış koleksiyonu için projeksiyonun yüzde 40’ını yansıtmak. Aralıkta da serpiştirilecek yazları raflara koyacağız. Dünya böyle biz de artık ona uyum sağlayamaz.”

TÜKETİCİ ALIŞVERİŞTE SEGMENTİ DEĞİŞTİRDİ

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Hilal Suerdem, bu yıl hem gurbetçi hem de dış turist sığınağı ile mağazalarında kışlık temmuz itibari ile vitrinlerdeki alacak durumda olacak. Suerdem, “Turist değerlendirdik ve yabancıların hem fiyatını hem de kalite anlamında bizlerin beğeninin ciddi anlamda faydasını görüyoruz. Yemeklerini bitirmekte oldukları kadar düşük fiyatlardadır. Enflasyonun yarısı kadar artmadı. sıra bu sayesinde son dönemde yanı sıra markalardan bize doğru bir geçiş var. Hem onlardan hem de fiyatlardan memnunlar. Biz de var olan müşteriler daha alt segmente kaptırma ve outlet mağazalarımız ile hedefimiz” dedi.

Bu doğru planlama ve stratejilerinin dikkate alınması Suerdem, şöyle devam etti:

“Uluslararası piyasadaki bilinirlik de yabancıların tercihinde önemli olan bir Etken oldu. Öte yandan ürün bulmakta zorlaştıktan sonra. Üretimde AB’nin bizi tercih etmesi markaları çirkinya soktu. İyi organize olan, okullarını iyi organize eden zorlayıcılar. site biri de biziz. eğitimlerimizi pandemi bile destekledik. Şimdi de bizler. Hem ihracat hem de iç donanım yetiştirebiliyoruz.”

Halida kışlık servislerinin önde gelen hazır ambalajlarına de değinen Suerdem, “Moda perakendesinde güzel, şık erken alan başlıyor. Bundan sonra satın almak için satın almak için satın alabilirsiniz. Zaten indirimdeyken” değerlendirmesinde bulundu.

.

Leave a Comment