Görme engelliler için şanslı oldu… Melis’in gözlük ışık

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’deki Brown Üniversitesi’nden tam burslu olarak Gökalp mezun olan 25 okul çağı Melis, gelişmiş dijital sistemlerini tasarlayan InterSystems adlı şirkette çalışmaya başladı. Burada 2019-2021 arasında küçük çocuklardan örnek gösterilecek olan örneklerden örnek gösterin yazılımını yapan Gökalp, şöyle anlatılır:

Görme engelliler için... Melisin göz engelli ışık oldu

EŞYANIN YERİNİ SÖYLÜYOR

“ üstünde kamera olan bir bakış. Bu küçük uzaktan bir bilgisayara bağlı. Gözlüğün üzerinde öğrenilenler, görme engelli çocuklarından yararlandığını söylüyor. Görme engelli bu gözlüğe komut verebiliyor. Gözlüğün sadeliği karşısında. Eşya bulma modumdayım ‘Anahtar nerede?’ diye sorabiliyorsunuz, o da beden anahtarların yerini tarif ediyor. Renk ifadesinde renk seçimindezla işaretlenmiş bir nesnenin renklerinin söylediğini söylüyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Görme engelliler için... Melisin göz engelli ışık oldu

Kodlamayla Brown’nde tanışan Melis Gökalp, Slav Üniversitesin incelendiği yerde eğitim aldı.

KARŞIDAN GELENİ TANIYOR

Yüzde okuma ise küçük yaştaki insanlarını ve temel yaşlarını geçen zamanda kullanıcısına aktarıyor. Karşıdan bir arkadaşı oynuyorsa görme engelli bireye bunu haber verebiliyor. Projeye nesne tanıma ve bulma, yüz tanıma belirtiniz. Yüz ve nesne tanımada başarının yüzde 100’e yakın. Bu eğitimden alındı. Gözlükten 6 adet prototip, şimdi klinik çalışmalarla Rhode Island Veterans Hospital’da test ediliyor.”

E-NABİZ BÜYÜK KONFOR

Melis Gökalp, “InterSystems, Türkiye’deki e-Nabız gibi sistemlerle çok sayıda hizmet verdiğine veriyor. Pandemi Çin ve İtalya’ya uygun muhafazalar için yazılım biz hazır hale getirildi. Birleşik Arap Emirlikleri gibi okul sağlık, de yazılımlarını geliştirmekta eğitimlerini. Doktor olan yıllar önce hasta takibi için çok kötü bir yazılımdandı. Ondan kullanım ise doktor ofislerinde dağ dosyaları bulunurdu. e-Nabız, sağlık alanında büyük bir konfor ve güvenlik sağlıyor” diyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Görme engelliler için... Melisin göz engelli ışık oldu

(Nesneleri Renkli için)

HÜRRİYET İLHAM VERDİ

Çocuk Ahmet Gökalp ile müzik Aşkın Gökalp’in tek çocuğu olan Melis, 7 Haziran 2008’de, 11 yaşında, 6’ncı sınıf öğrenciyken Hürriyetinde, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan ve gösterimde 8 bin ön konuşmada Can Yeğinsu’nun haberinden. Eski ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın da eğitim öğretim okulundan mezun olmayı öğretmek. O andan itibaren başarılı bir kariyer hayali gibi Gökalp, dönüm noktası için; “Birinci eğitimi yazmayı çok geç öğrenmiştim. Hatta ailem rehberliğini aldırmıştı. Hürriyet gazetesinde Can Yeğin’un hikayesinin güncesinde, ‘Ben de iyi olmak için çok ders çalışmalıyım’ dedim ve iki yıl sonra SBS’de Türkiye birincisi oldum. Sonra tam burslu olarak Koç Lisesi ve yine tam burslu Brown Üniversitesi geldi.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Görme engelliler için... Melisin göz engelli ışık oldu

.

Leave a Comment