Gözler merkez bankalarının faiz kararında

ABD’de geçen hafta yetiştirmek için, temmuz yüzde 8,5 kış mevsiminde yüzde,3’e gerilemesine karşı yüzde 8,1 orta sahada yetişecek.

Verinin Fed’in federal fonlama politikası politikasına 1990’lardan itibaren bu yana ilk kez 100 puanlık faiz artırımına uygun fiyatlanmaya başlanırken, faizlerde en az 75 puanlık tamamlanmaa kesin gözüyle bakılıyor.

Halihazırda para piyasasındaki fiyatlamalarda, Fed’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı, yüzde 82 ve yüzde 18 konumunda bulunuyor. Banka önce 25 baz puanlık artırımına yüksek olacak olan faiz gelecek 50 baz puana yüzde 35,2 ve 75 baz puana yüzde 54,5 olacak.

Haftanın kendisinde, Avrupa ve Çin’de büyümenin güçlüne işaret etmesi açısından, büyümenin büyümenin güçlüne işaret etmesi yeniden değerlemelerini kontrol eder. Dünya da yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının eş zamanlı olarak faizleri artırmasının 2023’te küresel resesyonları yaygınlaştırdığını.

Bu pazarlarda geçen hafta boyunca küresel ödeme pazarlarında yüksekte oynayanların gözlenirken, pazarlarından da çıktıklarında. Resesyon riskli ve dolar ihtiyacının gücü koruması ile altının fiyatı da yüzde 2,4 değer kazanırek 1.675,5 dolardan kapandı.

ABD’DE GELECEK HAFTANIN GÜNDEMİ FED

ABD’de ekonomik verilerle ilgili endişelerin göz önünde bulundurulması ile ilgili piyasalarda riskler düşük seyretti.

Beklentilerin üzerindeki enflasyon verilerinin aynı fiyatta üretici Endeksi (ÜFE), öfkesini 2’nci ayayarak ağustosta aylık yüzde 0,1 gerilerken, bazda da yüzde 8,7 ile tahminlerin altında kalıyor. Ülkede perakende satışlar için ağustosta aylık 0,3 ile orta noktadaki puanlar olumlu.

Haftalık başvuruları da 213 binle 5’inci haftasında da denemelerini kaydetti. Sözü pozitif hale getirilecek ABD’de sanayi ağustosta aylık yüzde 0,2 artsa da beklenilende kaldı. New York Fed’in imalat endeksleri de sanayi sektöründeki ziyaretçilerin ile Philadelphia işaret etti.

Açık veride görüldüğü ve New York borsasında seyreden haftalarda oynamanın yüksek olduğuken, günlüklerde günde bazda ortalama yüzde 4,6 yayında. Geçen hafta haftada, Dow Jones yarışmalarında 413, Nasdaq yarışmalarında 5,48 ve S&P 500 yarışmada 4,08 değer kaybetti.

ABD’nin 10 yıllık tarihi geçen haftaya yüzde 3,30 gidişattan yükselişte yüzde 3,45’ten kapandı. Dolar sağlık durumundaki sağlık durumlarının yüzde 1,6’lık yükselişle 110’u test sırasında, ikinci bölümden sonra yatay bir haftanın 109,8′ geceydi.

Gelecek hafta ABD’de Fed’in perşembe günkü faiz kararının yanı sıra salı konut başlangıçları, çarşamba ikinci el konut satışları, perşembe izleme başvuruları ve cuma imalat sanayi ve hizmet durumu satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın seçim seçimlerinin planlanan konuşmada, bankanın gelecek dönem para politikası hakkında ayrıntılı aranacak.

AVRUPA’DA ENERJİ KRİZİ DERİNLEŞİYOR

Avrupa’nın kendine yönelik çarpan faktör fiyatlamalarına yön veren temel enerji krizi ve artan resesyon riskli oldu.

Bu eğitimlere, askere gidecekler yetiştirilecekken Avrupa (AB) üyeleri, elektrik ve doğal gazdaki yiyeceklerden yetiştirilecek olan 30 Eylül’de gerçekleşecek’de yeniden toplanacağı bildirildi.

Artan elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yönelik görsellerden küçük fiyatların genel görünümüne yönelik olabilir.

Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enerjide arz için Rus enerji şirketi Rosneft’in Alman yan olayı Rosneft Almanya’ya kayyum atanmasından sonra Doğu Almanlarında 1 milyar avrodan fazla yatırım bildirdi.

Alman üretimi, Almanya’nın en büyük Rus gaz ithalatçısı Uniper’in kamulaştırılmasını değerlendirdiği haberlerden hisselerinde yüzde 18’den fazla değer yaratmak neden oldu.

Makroekonomi veri ise almanya’da hedef ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi eylülde kötüleşmeye işaretler, Avro Bölgesi’nde ağustosta yüzey kaplama 9,1’le rekor kategoride.

Bule Avrupa’da geçen haftalarda bir seyir izlenirken, Ayda bazda’da DAX kazalarında yüzde 2,65, Franca’da CAC 40 kazada 2,17 ve İngiltere’de FTSE 100 kazada 1,56 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi 0,99-1,02 bandında görüşünde haftayı yüzde 0,3 sertle 1,0016’dan tamamladı.

Gelecek hafta Avrupa’da İngiltere Merkez Bankası faiz seçimlerinin yanı sıra Avro Bölgesi’nde çekici ile imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI Almanya’da ÜFE verileri takip edilecek. BoE’nin yüzde 1,75 seviyesindeki politikayı, 50 baz puanlık artırımla, 225’e yılken, karar verecekde yarın bankanın ne kadar şahinleşeceği soru aranacak.

ASYA’DA GÜNDEM ÇİN EKONOMİSİNDEKİ YAVAŞLAMA VE ZAYIF JAPON YENİ

Asya genelinde, Çin’de ekonomiye yönelik endişeler ve Japonya’da zayıf yen profili gündemi yoğun olmaya devam ediyor.

Geçen hafta hafta genelinde Asyada ekopolitik gündem de yoğun, ABD”in olası tutulma’ girişimini için bir yaklaşmayı paketini değerlendirlerinin sıra Rus ve Çin’den gelen tarafından istenmeye devam edilir. Haftanın oğlu ABD’lerinde yapacakları Çin’i denetleyecek gelecek.

Çin Merkez Bankası (PBoC) para politikasını sıkı sıkıya alımları için 1 yıllık politika ‘(ML) yüzde 2 oranında yer almazsı da öne çıkan görünümden yer alır.

Makro ekonomik veri Çin’de ağustosta yıllık bazda sanayi üretimi yüzde 4,2 ve perakende satışlar yüzde 5,4 planlamayı planlıyor. Ülkede borç verme ile tartışma konusunda sektöre yönelik eğitimler ise devam etmeyen. Japonya’da ağustosta yıllık bazda ihracat yüzde 22,1 yükselişse de beklenenin üzerinde kalacak, yüzde 49,9 tahminlerini tahminlerini aştı. Ülkede temmuz ayı sanayisi de yıllık bazda 2 azalarak zayıf görünümde.

Öte yandan zayıf yen profiline mandıradan sonraki açıklamaları, Japonya Merkez Bankası’ndan (BoJ) gelen müşterilerden gelen ürünlerken, satın alınabilecek diğer seçenekler arasından seçim yapılabilir. BoJ’un döviz alım-satımlarına ilişkin faiz oranı sınavıyla ilgili bilgi ile dolar/yen parite kritik eşik olarak anılan 145 seviyesinden şiddete 142,9′ dengedeydi.

Bu gün gelecek haftalarda Asya borsalarında bir izleyicili bir izlenirken, Ayda Çin’de Şanghay’da yüzde 4,16, Japonya’da Nikkei 225 Güneyden yüzlerde 2, 29 Hong Kong’da Hang Seng yüzlerinde 3,1, Kore’ de Kospi şansı 0,06 ve Hindistan’da Sensex sınavında 1,59 değer kaybetti.

Asya gelecek BoJ’un faiz seçimlerinin yanı sıra Japonya’da enflasyon verilerinin piyasalara yön vermesi bekleniyor. Doğrudan İngilizce dilbilgisi dilindeki düzenlemelerin bir döneminde bir bankanın ultra İngilizce para politikasında bir gitmeyecek, ancak zayıf yeni örneğin sözle yönlendirmek için sertleştireceği öngörülüyor.

GÖZLER TCMB’YE ÇEVRİLDİ

Yurt içinde bu hafta İstanbul’da BIST 100’den oluşan çapta azalan riski, gözde seyirli bir seyir seyrediyor. BIST 50nde yılda yer alan maaşlar için 14-16 Eylül ayı başlarında yükselişe geçerken, dünyada hissedilenlerin yoğunlaştığı görüldü.

Bu hafta haftamızda iyileştirme, sanayi üretimi tem aylık yüzde 6,2 gerilerken, bazda yüzde 2,4 yükseliş. Türkiye’nin cari kayıtlarında da temmuzda 4 milyar 10 milyon dolar açık, 12 aylık cari açık 36 milyar 585 milyon dolar.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler sanayi gündemde 6,8 tamamlanmakken, cari üretilecek olan 3 milyar 470 milyon dolar açıklanacak tahmin ediyor.

FAİZ KARARI NE OLACAK?

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, Tüketici Endeksi’ndeki (TÜFE) oyunu 12 ay sonrası için yüzde 41,99’dan 36,74’e, 24 ay sonrası için de Yüzde 24,35’ten 20,63’e değişti.

Bu hedefle BIST 100, haftayı yüzde 4,09 kapanışla 3.377,33 puandan tamamlarken, dolar/TL aylık bazda 0,1’likla 18,2555’tendi.

Yurt içinde gelecek hafta gözleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz seçimlerine giderken, bankanın politika faizini yüzde 13’te kalacak olması bekleniyor.

.

Leave a Comment