Grip tedavi yeri olmayan bilinçsiz antibiyotik kullanımı organın bozulmasına bile neden olabilir

Viral kilisede meydana gelen dizi son günlerin gününden düşmeyen konu. Peki bu büyüme geçmiş yıllar ile karşılaştırdığımızda ne durumdayız? Bilinçli İlaç Kullanımı, Biyoteknoloji, İnovasyon ve AR-GE Derneği Başkanı Prof. neden olan virüslerle fazla karşılaşmamış ve çok vaka görmemiştik. Maskeyi bırakıp uzaklaşmaktan vazgeçince, bu süreçte çok daha fazla sayıda viral içecek ve griple karşılaşmaya başladı. Bu hastaların bir kısmı yatmayı ve ağır klinik bölümleri nedeniyle tedaviyi almayı gerektiren tablolarla karşılaşıyor. Bu yeni ve beklenmedik bir şey değil. Covid öncesi dönem yoğunluğunda seyreden bir tabloyla karşı karşıyayız” diyor.

İHMALİN SONU YOĞUN BAKIM OLABİLİR

Aydın’a göre bu viral varsayım, özellikle de insanı çok zorluyor. Ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas-eklem ağrısı, buharlaşma ve kusma gibi tüm vücuttaki ağır bir klinik tabloya yol açabiliyor. Süreç doktor kontrolü iyi yönetilmezse 65 yaş üstü, kronik hastalığı bulunan, tüketim sistemi baskılanmış hastane ve yoğun bakıma yatması gerektiği duyulabiliyor.

EN DİKKATLİ OLMASI GEREKENLER

Grip konusunda en dikkatli olması gereken kişilerin risk aldıkları kiler olduğu belirtiliyor. Tüketicileri geçeceğine dair inançlar, özellikle riskli olanlar için tehlike anlamına geliyor. Bu noktada doktor kontrolünde destek alınması çok önemli görünüyor.

CİDDİYE ALINMASI GEREKEN RİSKLER

Risk kuruluşlarının ağırlamalarını ciddiye alma desteklerinden yararlanmaları halinde önemli sorunlarla karşı karşıya kalabilecekleri belirtiliyor. İşte o risklerden bazıları:

*İleri yaşlarda hızlı sıvı kayıplarına bağlı olarak koruma teminatı

*KOAH hasalarında solunum yetmezliği

*Kalp Krizi olanlarda daha ağır seyreden klinik tablo

GRİPTE ANTİBİYOTİĞİN YERİ VAR MI?

Kemalettin Aydın, “Grip ve solunum yolunun önemli bir kısmı viral organizmalar oluşur. Antibiyotikler virüslerini yok etmek için kullanılan ilaçları olduğu için virüslere etkisi söz konusu değildir. Viral korumada, antibiyotiklerin hiçbir şartta yeri yoktur. Antibiyotik bir ateş düşürücü veya ağrı tüketmemek için bu amaçla kullanılmamalıdır. Yanlış kullanılan temizleyicilerin birçok yan etkisi ve zararı vardır. Yanlış kullanım sonucu dosyalarda kullanılan antibiyotiğe direnç geliştirince antibiyotikler dirençli bakterileri öldüremez hale gelir. Bu, tedavisi mümkün olmayan yeni belirtilerle karşılaşmamıza yol açar ve sonuçlara neden olur. Antibiyotikler doğru kullanılmadığında organlarımıza yönelik yönergeler da (karaciğer, yakma, kemik iliğinde toksik etki vb.) neden olabileceği için bu durum organ yetmezliklerine kadar ayrılabilir” diyor.

BİLİNÇLİ ANTİBİYOTİK KULLANIMI NE DEMEK?

Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu virüsleri tedavi ediyor ve her bakterinin antibiyotiğinin ayrı olması odalarına dikkat çekiliyor. Kemalettin Aydın, kimlik kartlarının kullanımından anlamamız gerektiğinin doğru endikasyonda, doğru dozda, doğru zamanda, doğru yoldan, doğru zaman düzenlemesiyle kullanımının kalıcı antibiyotiğin en gereksiz kullanan hasta grip olduğunu belirtiyor. Aydın, “Antibiyotiğin grip ve virüslere bağlı solunum yolu kontaminasyonlarında hiç yeri yokken her iki hastadan insan (yüzde 50) bilinçsiz kullanım çok fazla atık ve ‘dur!’ denmesi gereken bir sorun” diyor.

Prof. Dr. Kemalettin Aydın

Prof. Dr. Kemalettin Aydın

İKİNCİL BAKTERİYEL ENFEKSİYON NEDİR?

Dikkate alınması gereken diğer bir ağız boğaz bölgesinde savunmaya katkı sağlayan özellikler olduğunu söyleyen Prof. Yollanan dosyaların yerine boğaza dayanıklılık ve hastalık yapma özelliği olan bakteriler yerleşiyor. Buna “ikincil paketi çekirdeği” diyen Aydın devam ediyor: “Bu genel klinik tabloyu ağırlaştırarak yoluna zor neden yol açıyor.”

EŞ DOST TAVSİYESİNE UYMAYIN

Antibiyotik kullanma konusunda dolapta kalan, eş dost tavsiyesiyle alınan, bana iyi gelen sana da iyi gelir mantığıyla yapılan tavsiyelerin faydadan çok zarar getirdiğinin unutulmaması gerekiyor.

Leave a Comment