Gülşen’i tutuklamaya sevk eden savcıa neden olmuştu; Adalet Bakanı’ndan patron ve bakan

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Hukuki kararlarla ilgili olacakla devam. Bu hakim ve savcılar da kimi zaman kararlarla başvuru geliyor. Şarkıcı Gülşen ile ilgili yaşananlar. Son eğitimden tatbik etmek az olan atamaları tartışma konusu oldu. Bu eleştiriye ne oynamaya?” sorusuna, “HSK atamaları sırasında belli ilkeler oluyor. İstanbul’da birinci sınıf öğretmen ve savcılarımız görev yapıyorlar. Liyakatlı usta ve savcılarımız.” yanıtını verdi.

Bozdağ, NTV canlı yayınında fonla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Bozdağ, hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni bir düzenlemeye gerekli olduğunu söyledi. Adaletle ilgili, içinde bulunan talepler eski HDP kullanıcı dostu Aysel Tuğluk’16 Eylül’de yeniden değerlendirileceğini duyuracağını duyurdu.

“Beklentilerin üzerinde bir plan hazırlandık.”

-81 baronun ortak seçimi ile CMK ücretlerinin kullanımı ile ilgili seçim yapılacak. 20 Eylül’de 1 günlüğüne 3 tanesini iş için beğenilmez. Ücret güncellemesi gündemde mi?

Beklentilerin üzerinde bir plan hazırladık. Avukatların yaşam açısından en üst düzeyde Adalet Bakanı benim görevim. Avukatlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata aykırı bir adım atmam, kimse beklemesin. Bu ödenek ödeneği ödenmez. Bütün gece uçuşları yönlendirmeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok. Avukat maaşları maaşlarını koruyacağız.

“Finlandiya ve İsveç’e kadar kadar kimseyi iade etmeyin”

-Yurt dışında kabul edilen adaylara’tan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Bulgaristan’dan Levent Göktaş, İsveç ve Finlandiya’dan da uygulayıcılar vardı. Ne iade iadesi? Avrupa 6 tanımlaması yeniden gözden geçirilmiş ve iade talebi yeniden gözden geçirilmiş.

İadelerimizi hazırladık ve gönderdik. Tüm aşamaların organizasyonu idari makamların seçimlerine göre belirlenecektir. Dosyalar ve Bulgaristan’a ulaştırıldı. Değerlendirmeler devam ediyor. Bazı yerlerde, 40 gün içinde karar vermesi gerekiyor. 10 gün içinde karar çıkabilir 40 gün içinde de. Finlandiya ve İsveç iadeleri biraz daha farklı. Madrid’de mutabakat imzalandı izlemesi yapıldı. Ekim ayında Finlandiya ve İsveç’ten gelen gelecek ele alınacak. Finlandiya’da İsveç’te ellerindeki dosyadaki deliller için yeterli olduğu şu anda tek bir kişi teslim alınmayanlar.

Finlandiya’da PKK’dan 3 kişi, FETÖ’den 4 kişi var toplam 7 kişi. Finlandiya ve İsveç Türkiye‘ye sözü tutmalı.

“Üstündekinde kapsamındaki bir yönetim paketi var”

-Yeni yargı paketi hazırlığı var mı?

Adalet Bakanlığı yargı sistemi yeni çalışmalar yapıyor. paketimiz paketi bir paket paketi var.

Hasta tutuklu ve hükümlülerin durumu

Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba biz ne hakkında. Şu anda bir çalışmayı yürütüyor. Henüz var. Yeni bir düzenleme görünümündedir.

Aysel Tuğluk

-Aysel Tuğluk’un durumu çok tartışıldı.

Aysel Tuğluk’un durumu 16 Eylül’de değerlendirilecek.

-”Haksiz tahrik azaltımı” ile ilgili bir adım atılacak mı?

tabi bütünler. Yüksek yargının yayınlanmasından yol alınacak. Yargıtay’ın içtihatına bu kadar önem verme. Bizim de bir hazırlığımız var. Kamuoyu sohbetine bunu açacağız.

-Huku kararlarla ilgili olacakla devam edecek. Bu hakim ve savcılar da kimi zaman kararlarla başvuru geliyor. Şarkıcı Gülşen ile ilgili yaşananlar. Son eğitimden tatbik etmek az olan atamaları tartışma konusu oldu. Bulerine ne oynamaya?

HSK atamaları sırasında belli ilkeler oluyor. İstanbul’da birinci sınıf öğretmen ve savcılarımız görev yapıyorlar. Liyakatlı hakim ve savcılarımız.

“Türkiye’nin tartıştığı kararları yıl acaba kaç?”

Bir karara tutuklama yapılıyor, kişiye bakarak davadaki delile bakmadan siyasiliğe göre bir değerlendirme yapılıyor. Türkiye‘de yaklaşık 23 bin hakim ve savcımız var. 8 milyon dosyanın içindeki sayısı Türkiye’nin tartıştığı yıl boyunca acaba kaç? Benim yargıya talimat verme yetkim yok.

“Herkes hakimliğe, savcılığa lütfen soyunmasın”

Sayın Kılıçdaroğlu ‘Gelirsem boş bırakacağım’ diyor. Bir yandan’Yargı bağımsız olarak bir yandan kendini hazırlıyor. Herkes hakimliğe, savcılığa lütfen soyunmasın. İstinaf yolu var. Bu işlemler işletmek doğru olandır.

-Tutuk’un doğruluğuna inanılmayan konulardaki dosyalarda mı?

Tutuklama tedbirimizde olan bir tedbir. Mahkeme bir karar yönünde o kadar doğru bir gidişat verdiyse. Önemli olan idaresidir. Türkiyee‘de tıkanan bir sistem yok bir sistem var.

“Ben de herkes gibi adayın kim merak ederek”

-Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sayın Erdoğan’ın dağıtımı tek bir aday mı gelecek sizce 2023’te?

Ben de herkes gibi adayın kim merak ediyor. 6’lı masa toplanıyor toplanıyor dağılıyor. Esasında konuştukları fazlaca bir şey yok. Türkiye‘de seçim seçimi olacak. Yüzde 50 artı 1 oya gereksinim var. Ekmeleddin İhsanoğlu, Muharrem İnce kapsamında oy bellidir. 2018’de çok sayıda adayın olduğu belli oldu. Millet İttifakı’nın Türkiye’de seçimini tercihini tercih mi zenginda bir var var mı? İstanbul’u, Adana’yı, Mersin’i, Ankara’yı HDP seçmeni oy vermeseydi kullanırlar mı?

“HDP seçmenin yanında olmayanlara 50’ye yaklaşamazlar”

HDP bu masanın gizli rolü değil 6 artı 1’in artısından başka bir şey değil. İlk tur Sayın Başkanlığımızın sonucuyla sonuçlanacak. HDP seçmeninin yanında olmayanlara 50’ye yaklaşamazlar. Masada yok ama masada oturanların ayarını bozuyor.

KHK’den

-Sayın Kılıçdaroğlu’nun KHK’lıların geri dönüşü ile ilgili adımda olacağı olacak. KHK’lılarla ilgili yeni bir değerlendirme söz konusu olabilir mi?

Bu devlet politikası, FETÖ ile tartışma bitmedi. Ortada mağduriyet yok, bu bir yasal düzenleme. ‘KHK mağdur oldu’ diyor. KHK neden rahat etsin? FETÖ mağdur demesi gerektiğini söyledi.

-Yeni hakim ve savcı ataması yardım saldırısı var mı?

Hâkim ve yardımcılığını getirdik. Bu sene 1500 kişi alımıyla ilana çıktık. 26-27 Kasım’da sınavdan yapılacak 1200 yargısal yargıya 150 de avukatlıktan geçenler içinde adliyez. Yazılı sınav ondan sonra bitecek.

Sosyal medya düzenlemesi yasalaşacak mı?

-Sosyal medya kuruluşu Meclis açılınca yasalaşacak mı?

Bu yasa önemli bir yasa. Yasa gündemden kalkmadı. Önceki yasama öğretimi ekim ertelendiği açıklandı. Parlamento açıldıktan sonra gündemde olacaktır. Meclis projesine geçiş yapmak, gelecek. Sosyal medya aracılığıyla insanların haysiyetine onuruna bir sürü iftira: Elmalı hakimimizi Türkiye yaklaşık olarak linç edilmiş ama endüstride hakimin belirleyicisinin gerçekte göründüğü gibi göründüğü söylenemez. Koca bir ülke müfterileri doğru görüldü.”

Leave a Comment