Hamilton en hızlısı, Mercedes 1-2!

2022 Formula 1 sezonunun son ayağı olan Abu Dabi GP hafta sonu, 1. antrenman seansı ile start aldı. Sezonun son 1. antrenman seansı, beklendiği üzere sıcak ve rüzgarsız kaplamayı aştı. Hava sıcaklığı 33, asfalt havaalanı ise 46 derece ulaşımdı.

Bu yıl düzenlenen yeni kuralla birlikte, tüm takımlar, sezon içinde en az 2 kez tam misafir yarışmasıyan pilotlara şans vermek zorundaydılar. Bu nedenle sezonun son 1. antrenman seansında birçok yeni yüzün içinde görüldü. Tam zamanlı olarak yarışmayan 8 pilot, 1. antrenman seansında piste çıktılar.

Red Bull’da Liam Lawson, Max Verstappen’in yerini aldı ve piste çıktı. Ferrari’de Robert Shwartzman pistteydi. McLaren Pato O’Ward’a şans eseri, Alpine’de Jack Doohan direksiyon başına geçti.

Robert Shwartzman, Ferrari F1-75

Robert Shwartzman, Ferrari F1-75

Fotoğraf: Glenn Dunbar / Motorsport Images

F2 şampiyonu Felipe Drugovich ise Aston Martin ile ilk seansını tamamladı. Williams’ta Logan Sargeant bir kez daha antrenman seansına çıktı ve 100 kilometreyi tamamlayarak 1 ekstra süper lisans puanı almayı hedefliyordu.

Haas’ta VF-22’nin direksiyonuna Pietro Fittipaldi, Alfa Romeo ise Robert Kubica’ya emanet aracı verdi. Yani gridin neredeyse yarım zamanlı tam olmayan pilotlardan oluşuyordu.

Ferrari ve McLaren ise kullanılıyorda 2023 için yeni parçalar deniyorlardı.

İlgili içerik:

1. antrenman seansı, yüksek yönetici ve nihai sürücü kadrolarından dolayı, tam anlamıyla temsili bir seans olmadı. Yapay ışıklandırmalar altında gerçekleştirilecek olan ikinci antrenman seansı, kesin olarak daha yakın bir görüntü çizecektir.

Flow-vis ile Ferrari F1-75 arka kanat detayı

Flow-vis ile Ferrari F1-75 arka kanat detayı

Fotoğraf: Giorgio Piola

Seans açıklaması

60 gösterim seansının başlamasıyla birlikte, normalde araçta olmayan 8 pilot da piste çıktılar. Seansın ilk saniyelerinde O’Ward’ın aracında ufak bir sorun yaşandı ve Meksikalı pilot pite gelmek zorunda kaldı. Sorunun sona ermesinin ardından O’Ward pistine geri döndü.

Seansın ilk yarısı özellikle tam zamanı olmayan pilotlar birçok turu tamamladılar ve oldukça sakin bir ilk bölüm izledik. Son 30 dakikaya yayılan Logan Sargeant ilk virajda arka lastiklerini kilitleyerek spin attı. Amerikalı pilot korunmalara çok ama çok yaklaşsa da engellemelere çarpıyordu ve piste geri dönebildi.

Bu noktada Sergio Perez ilk sıradaydı. Perez’in şampiyonada ikinci sıra için mücadele ettiği Charles Leclerc ise 0.064 saniye geride ikinciydi.

Bitime 15 dakika kala Mercedes pilotları hızlı turlara bakma. Hamilton turunu 1:26.633 ile birinci sıraya yükseldi. Russell ise takım arkadaşının 0.220 arkasında ikinci sıraya çıktı.

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR22

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR22

Fotoğraf: Carl Bingham / Motorsport Images

Seansın geri kalanında Mercedes pilotlarının derecelerini geçemedi ve Yas Marina Pisti’nde ilk antrenman seansını Lewis Hamilton birinci sırada tamamladı, Russell ise ikinci oldu. Mercedes son zamanlarda 1-2 yapmış oldu.

Leclerc, 1:26.888 ile üçüncü sırayı aldı. Perez ise dördüncüydü. Red Bull’un genç sürücüsü Lawson, verimli bir seansı geride bıraktı ve takım arkadaşı Perez’in sadece 0,234 saniye gerisinde ilk 5’i başardı.

Sebastian Vettel, F1’deki oğlu 1. antrenman seansında 6. sırayı aldı .Carlos Sainz’ın yerine piste çıkan Shwartzman, Leclerc’in yaklaşık 0.7 saniye gerisinde 7. sırada; Daniel Ricciardo, Valtteri Bottas ve Alexander Albon ilk 10’u tamamladılar.

Esteban Ocon, AlphaTauri pilotlarını ayırdı ve 12. sırayı aldı. Robert Kubica ise en hızlı 14. saati kaydetti.

Esteban Ocon, Alp A522

Esteban Ocon, Alp A522

Fotoğraf: Carl Bingham / Motorsport Images

Seans içerisinde 100 kilometreyi tamamlayarak ekstra bir süper lisans puanı kazanan Sargeant ise 15. oldu.

Haas pilotları arka arkaya sıralandılar. Altında Kevin Magnussen, Pietro Fittipaldi ise 17. sırayı aldı. Fittipaldi, takım arkadaşının 0.1 saniye girişini başardı ve pozitif bir seansı geride bıraktı.

O’Ward, seansın başında sorun yaşamasına rağmen 22 turu tamamladı ve 18. oldu. Doohan ile Drugovich ise oğlu iki sırayı paylaştılar.

İkinci antrenman seansı, TSİ 16.00’da başlayacak.

Sonuç:

Felipe Drugovich, Aston Martin AMR22

Felipe Drugovich, Aston Martin AMR22

Fotoğraf: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Leave a Comment