Helikopter kazasından sağ kurtulan pilotu konuştu: Neler’in ilk kez kullanıldığı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan dünkü yangına müdahale etmek için görevlendirilen Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne 16.00 sıralarında Denizli’nin Çardak ilçesine bağlı Gemiş Mahallesi yakın kaza kırıma çizilmiş.

Yere vurduktan sonra tuzlama fırınında dönen Rus yapımı gözetleme helikopterinde bulunan 7 personelden 2’si olan Rusya uyruklu mühendis Aleksandr İakovlev ile programlama Alexey Volkov kaybedildi. Kazadan olarak kurtulan Rusya vatandaşı pilot İlya Ivesenkhıo, 2’inci pilot İgor Turkov ve teknisyen Georgii Onuchin ile Türk vatandaşı pilot Ömer Kaan Çakır ve Orman Genel Müdürlüğü Kenan Erdem ise ambulanslarla hastanelere sevk edildi. İkisinin de okula devam ettiğine inanılıyor.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisine devam edilen Türk pilot Ömer Kaan Çakır ve emekli olan baba Mustafa Çakır yaşananları ilk kez anlattı.

Yaralı çocuğunun içinde bulunan ve içinde olan Mustafa de emekli bir havacı, “Çok şükür günümüzde iyi. Doktorlarımız. Kazadan dolayı sert iniş yapmaları yapılmış. O esnada benim benim fırlamış. Doğumdan sonra hayatta kalmış. Saç ve derisinde yırtılmalar var. Elinde kolunda kırıklarda var. Bilinci çok iyi değil. Kendimde kara havacısıydım. Uçuş teknisyeni astsubay olarak ülkeme hizmet verdim. hiç yaşamamız çok zor bir şey” dedi.

Kazayla yaşananları hatırlanmayan Türk pilot Ömer Kaan Çakır ise “İnanın kazanın nasıl yapıldığını, ne oldu bitmedi. Çünkü şu anda bir plansızım, ben modeli helikopterden aynı bu şekilde yatıyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum. Süleyman Soylu’nun da bizi ziyarete ziyaretinden” diye konuştu.

Pilot Çakır helikopterin yakıttan dolayı mi iniş yapmadığını söylemediğini söyledi.

.

Leave a Comment