Her bulduğunuz mantarı yemeyin! Önce kontrol edin: Öldürüyor

Mantar muayenesinin tarihi çok eskilere göre. Bazı tarihçiler Roma imparatoru Claudius’un biriktirdiği mantardan zehirlenerek ölmüşnü yazmaktadır. Anne sütü de doğadan toplanılarak tüketilen mantarlar ciddi anlamda yol açabilmektedir. ABD’de her sene 6 bin mantar virüs vakası bildirilmektedir. Bu vakaların büyük bir karşılığı 6 yaş altı çocukları oluşturur. Çocukların gezerken ya da yaşadıkları yerlerde buldukları mantarları tüketmeleri bunun en büyük nedenlerindendir. Bu çocukları bireylerin mantar tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi hayati öneme sahiptir.

iStock-1055447978

MANTAR ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Mantar virüsünden sonra yaşadıkları mantarın toksinine göre farklılık gösterebilmektedir. Uz. Mustafa Emre Kavlak, mantar hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Mantar muayenesinden sonra genellikle ortaya çıkan ilk çözme sistemiyle ilgili şikayetlerdir. Mantarın tüketilmesi 2-3 saat sonra;

  • Mide krampları
  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal

Ateş gibi toplanmasa vakit kaybetmeden bir sağlık hizmetine başvurulması gerekmektedir.

iStock-1272207576

Ancak her mantarda bulunan toksin farklı olduğu için mantar kullanımlarından sonra halüsinasyon, nöbet geçirme, uyku hali, şuur genişlemeleri aşırı ve sonlandırma ile birlikte ciltte sararma gibi toplu de yaşanabilmektedir.

YENİLEN MANTAR MIKTARI DA ÖNEMLİ

Mantar hayvanlarında tüketilen miktar ve tahriş sonrası organizmaların gelişme süresi önemlidir. Mantar enfeksiyonundan kısa süre sonra bakımlarından gelen hastaların sıvı kaybı, dalgalanma dengesizliği, yaygın ve yıkım enzimleri gibi tetkiklerinin ardından midenin yıkanması ilk ayağını oluşturur. Ancak kullanım merkezindeki organları geliştirme süresi de hayati öneme sahiptir. Mantar virüsünün üzerinden 24 saat ateşleme sonrası toksik etkiler özellikle artar ve imha gibi kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

ZEHİRLİ TOKSİNİN VÜCUTTAN ATILMASI GEREKİYOR

Tüketici ve korumanın zararlarından yararlanmanın önlenmesi ve bunlardan yararlanmanın önlenmesi için hemofiltrasyon tedavisi alınır. Hemofiltrasyon tedavisi önce hastaların kan filtresinden geçirilir. Plazma denilen özel bir sıvı ile kan yıkanarak temizlendikten sonra tekrar kullanılıyor. Bu hastaları büyütür ve idame organ nakline ihtiyaç duyulursa tedavi edilebilmektedir.

iStock-862291202

SON VE KESİN ÇÖZÜM ORGAN NAKLI

Hastaların fazla miktarda mantar tüketmesi ya da organların geçtiği yerlerde plazma ferez hemofiltrasyon tedavisi yeterli olmayabilmektedir. Yapılan tedavilere rağmen bazı hastalara organ nakli gerekebilmektedir.

BİLMEDİĞİNİZ MANTARI YEMEYİN

Halk arasında mantarların daha renkli olduğu ya da tadını çıkarmaktan daha acı olduğu gibi doğru olmayan bilgiler yaygın. Mantarın, rengine, kokusuna ve tadına aldanarak bir tanesinin bile tüketilmesi hayati risk yaratabilecek insanlara yol açabilmektedir. Bu nedenle ne olduğu bilinmeyen mantarların yerine kültün mantarlarının tüketilmesi gerekir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Verdiği acıya dayanılmaz!  Çürümeleri önlemek için...Verdiği acıya dayanılmaz! Çürümeleri önlemek için…
AK Parti'den EYT Açıklaması! "Kısa zamanda..."AK Parti’den EYT Açıklaması! “Kısa zamanda…”
Şanlıurfa'da yakın varanı görüldü!  1,2 metreye kadar uzayabiliyorŞanlıurfa’da yakın varanı görüldü! 1,2 metreye kadar uzayabiliyor

.

Leave a Comment