“Herta’nın seçimine izin verilirse, kötü teşkil eder”

Herta, AlphaTauri koltuğuna aday olarak çıkıyor. Red Bull, Alpine’e ulaşıma izin verilecek olan Pierre Gasly’nin alması için Amerikalı pilotun tama uygun.

Ancak 22 pilot yeterli süper lisans puanlarına sahip değil. IndyCar, FIA’nın puanlarında üst sıralarda yer almadığı için Herta’nın 40 üzerinden 32 puana sahip.

Kırmızı boğa; Herta’ yedi kez IndyCar yarışmasını istedi’ ve Helmut Marko’ya göre IndyCar’ın göz önünde bulundurarak FIA’dan pilot için muafiyet görünümündeydi. Ancak gerekli muafiyetin verilmemesinin devam etmesi Red Bull, Herta seçeneğinden vazgeçmiş gibi duruyor.

Formül 1 padoğu bu özgün ayrılığına. McLaren takımı Andreas Seidl, FIA’nın yarışmasına izin verecekta söylerken; F1 CEO’su Stefano Domenicali buna karşı çıkıyor.

Nyck de Vries, Aston Martin

Nyck de Vries, Aston Martin

Fotoğraf: Zak Mauger / Motor Sporları Resimleri

De Vries, İtalyan patron Domenicali ile aynı fikirde.

Diğer pilotların iyi yazılım puanlarını toplamak için daha alt serilere ilişkin bilgiler ve bir örnek teşkil eden düşünce kuruluşu Nyck de Vries; Herta’ya muafiyet konusunda uyarıda bulundu.

Motorsport.com’a verdiği röportajda N.Ö.Mevkafası için sistem için yapılan yarışmayı değerlendirmeyi düşünüyor.”

“Sinir olumsuz yanı sıra, sistem için de kötü olduğunu düşünüyor.”

“Formula 3 üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Çünkü başka bir yerde puan alabilirseniz, başka ülkelerdeki pilotların daha kolay ulaşılabilir.”

“Örneğin; bu durumda bir pilot, yaklaşık 12 araçtığı Indy Lights’ı tercih ederdi.”

“Kişisel buna bağlı kalmanız ve istisna yaptırmanız olarak düşünülmelidir.”

“Seçim çok sayıda süper lisanslı pilot var.”

“Diğer pilotlar da o başlangıçlara yönelir ve muafiyet yapmaya başlarlarsa, bu nerede son bulurlar? O zamanlama daha fazla pilot, muafiyeti düşünmekten FIA’nın hakiki çalacak.” dedi.

De Vries, Formula 1 şebekesi için yeterli olan süper puan sahiplerine sahip pilotlardan biri. Hollandalı pilotun adı Monza’daki dokuzunculuğunun gelecek sene Williams ve AlphaTauri takımlarıyla anılıyor.

Leave a Comment