Hiç kimse, ‘ekonomi iyi’ demesin. Allah çarpar ya!

Merkez Bankası indirim politikası faizini 100 baz puanla yüzde 12’ye düştü. Karar sonrası dolar/TL kurunda yaşananlar. İktidarın ekonominin gidişinin vatandaş olduğunu söylediğini “Kimse ‘dolarla ne satan var?’ demesin. Hiç kimse, ‘ekonomi iyi’ demesin. Allah çarpar ya! Yazıklar olsun!” dedi.

Amerikan Merkez Bankası’nın düşüşünü artırmayı artırmanın ardından dolar/TL kuru bu sabah 18.36’da sona erdi.

Saatler 14.00’ı gösterdiğinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nı açıkladı. Faiz 100 baz puan düşürülerek, yüzde 12’ye indi. Kararın ardından dolar/TL kurunda değişti.

İstanbul Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda döviz panolarında saat 14.30 sularında doların alış fiyatı 18.41, fiyat ise 18.46’ya yükseldi. Euro alışta 18.15, satışta 18.22’den görüldü.

Yurttaşlara mikrofonk, “Dolar yükselişe devam ediyor. Siz ekonomiden yararlanılarak yetiştirilir mi?” diye sorduk.

Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“YOLCULAR, SON GÜNLERİNİ YAŞIYORLAR”

Gündüz Ünal: “Maalesef çok kötü. Şu darı için bakın, eli boş… Hiçbirinin elinde poşet yok. İktidar bu sorunu çözemez. Zaten yolcular. Oğul günlerini yaşıyorlar.”

“KÖLE YAPTILAR BİZİ”

Orhan Çakar: “Ekonomi yönetimini başarılı bulmuyorum. Durumumuz hiç iyi değil. Ben esnafım, durumumuz hiç iyi değil. Köle bizi oluşturdular. Onun günü, onun saat fiyatı. Biz de müşterimize belirli fiyat veremiyoruz. Biz de şaşırıyoruz, müşteriye mahcup bağlantılarınız. Berbat… Durumumuz iyi değil. Önümüz kış; doğalgaz, elektrik faturaları gelecek… Dükkanım 9 metrekare, 5500 lira elektrik geliyor. Bu dükkan açayım mı, açmayayım mı diye düşünüyorum. Evim kira, dükkan kira, geçinmek çok zor. Devletin bu duruma bir el atması gerekiyor.”

Orhan Çakar

“KURLARI GÖRÜNCE ACI ÇEKİYORUZ”

Aziz Aslan: “Ekonomi yönetimini başarılı bulmuyorum. Tahtakale’de 16 senedir esnafım, Dükkânım var ve şu anda kapamayı düşünüyorum. gereğinden fazla forvet. Ben evde geçiniyor, insanlarla evlenemiyor. Bir davetiyenin 1-2 lira varken, şimdi 5-6 lira rahat var. O yüzden insanlara da gelip bir şeyden. Kurları görünce acı çekiyoruz… İktidar bu durumu düzeltemez. Asla. Güvenim var.”

“TOPLUMUN SADECE YÜZDE 5’i, 10’U RAHAT”

Halil Yılmaz: “Başarılı bulmuyorum çünkü günü yenilemek gücümüze kavuşmaktır. Çok yanlış olan var. Halkı dinleyen yok. Sadece yüzde 5’i, 10’u çok rahat ediyor.”

Halil Yılmaz

“DÖVİZ TABELASINI GÖRÜNCE GELECEK KAYGISI DUYUYORUM”

Emrullah bey: “Parası silahı pek vurmuyor ama normal vatandaş etkileniyor. Zenginlere olumlu, olumlu. tabelasını görünümünde gelecek endişeleri. İnsan sanayisi iyi olan amacımız. Memleketini yedi insanı gitmek istiyoruz.”

“HERKES İSTEDİĞİNİ ALIYOR”

Ramazan Önerdi: “İktidarın ekonomi politikalarını bulmakta başarılı. Ülkelerde her zaman vardır. Bizim daha hızlılarımız çok büyüktü. Şu anda herkes memnun. Herkeste para çok. Herkesin her şeyi var.”

“HİÇ KİMSE ‘EKONOMİ İYİ’ DEMESİN… MAHVOLDUK”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Bu başarıysa, yandık yani! Mahvolduk! Ortalık berbat. Panolarına bakınca Görenler. biraz yükselişte, ona ucuza satılıyor. Kimse ‘dolarla ne içecek var?’ demesin. Yeni telefon alamıyorum, eskisini acaba ucuza tamir edebilir edebiliyorum… bana her şeyi hatırlatıyor…

(Gözündeki gösteriler) Dövizle geliyor. Diş dolgusu yaptırıyorum, dövizle geliyor. Kimse ‘dolarla iş yok’ demesin; dolarla çok çok. Hiç kimse, ‘ekonomi iyi’ demesin. Allah çarpar ya! Yazıklar olsun! Ben ki çok koyu AK Partimliydi… Bu kadar olmaz, bu kadar olamaz! Doğruyu söylemelisiniz. Bir peynir kalıbı 40 kere düşünüyorum. Yoğurt alamıyoruz. Nasıl iyi olacak… Bu kadar israf mı olur. Üzgünüm.”

“HİRZLIK, RÜŞVET ENGELLENMEDEN EKONOMİ DÜZELMEZ”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Kiralar yükseldi, dolar yükseldi, piyasalar bozuldu, esnaf zor durumda… Gidişat iyi değil. Gözdeki manzarayı vahim durumda bir şekilde düşünüyor. Önümüze göremiyoruz, gidişat iyi değil. İktidarın bu durumda düzeltmesi için dürüst olması gerekir, yaralığı engellemesi lazım. rüşveti engellemesi lazım. İçten, düzelir. Ama aynı kafayla gidersez.”

Vatandaştan isyan: Savaşta olan ülkelerde bu şişme yok! İlginizi Çekebilir Vatandaştan isyan: Savaşta olan ülkelerde bu şişme yok! Erdoğan'ın açıklamalarına tepki verenlerden İlginizi Çekebilir Erdoğan’ın açıklamalarına tepki verenlerden

.

Leave a Comment