Hindistan’dan Togg Dakika – Yeni Akit

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil markası Togg, 29 Ekim’de seri üretim aşamasına geçti. İlk etapta C segmentinde yer alan SUV modeli ile buluşturacak Togg, otomobili Şubat 2023’te ön siparişe açacak ve Mart ayında da veriyi teslim etmeye başlayacak.

Togg’da belki de en çok merak edilen konuların başında gelen fiyat ise henüz belli değil. Ancak şirket CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamaları esas olarak, otomobilin aynı segmentte yer alan içten yanmalı motora sahip olacağı ile benzer sıralamaya sahip olacak.

Öte yandan, satışa çıkacağı ilk seferde toplam 20 bin adet yolcu niyetine Togg’un SUV modeli, 2023’te sadece iç pazarda satılacak. Otomobil tüketimine ise 2024’te Avrupa ile başlanacak.

Fabrikada seri üretim hizmeti start dağıtımı ile birlikte Togg hakkında farklı kesimlerden farklı görüşler gelirken, otomobilin ve markanın geleceği dışında da yakından takip ediliyor.

Markaja aldılar

Togg’un ürettiği otomobildeki teknolojiler okuyucularına aktaran Hindistan merkezli Autocar Professional, otomobilin navigasyon sistemi kullanıcıları farklı ulaşım çözümlerini kullanmanın olanaklarını tanıyacağına değindi.

Habertürk’te yer alan haberlere göre, ayrıca, Togg’un blockchain teknolojisini kullanarak, kullanıcılara tüm dijital hizmetler için güvenli ödeme yöntemlerini sağlayacağını da deneyen Hint yayın organı, Togg’un araç bakım ve parça değişimi gibi otomobile ait servis geçmişini de, blockchain teknolojisi ile bir rapor şeklinde kayıt altında tutacağını ve böylece güvenilir bir ikinci el varlığını yaratmayı hedeflediğini de aktardı.

Togg’un dijital ürünleri yakın zamanda duyuracağına da değinen Autocar, bu mobilite çözümlerini, büyük veri, siber güvenlik, fintech, blockchain ve oyunlaştırma gibi alanlardan yönlendirerek, araç uzaktan güncelleme ve akıllı bağlantı gibi açık havaya sahip istediklerini da belirtti.

350 girişimden 50’si üretime geçebildi

Çalıştırmanın yeniden yazıldığı otomotiv işçisi, başta Çin olmak üzere birçok ülkede Togg benzeri elektrikli otomobil odakları rekabette yer almak için canla başlamaya çalışıyor.

Sektör kaynakları, Çin’de bugüne kadar 350 startup şirketinde şirketlerinden bir elektrikli otomobil üretmek için kullandıklarına, ancak bu yolculardan en fazla 50’sinin üretim aşamasına geçebildiğine dikkat çekiyor.

Öte yandan, söz konusu benzer projeler arasında üretildiği yerel halk tarafından belki de en çok benimsenenin Togg olduğu da konutu.

Bunda, Türk halkının uzun yıllar boyunca hasret kaldığı yerli bir otomobil markasına yeniden kavuşmanın etkisi çok büyük.

Dolayisi ile, Togg’un iç pazarda hedeflerini tutturmanin bir sorunu olmayacak.

Ama yurt dışı pazarlarda, hele ki Avrupa gibi dünyanın en kaliteli üretimlerinin yer aldığı bir pazarda rekabetin sona ermesi de kolay görünüyor.

Akıllı cihazın özellikleri merak konusu

Bu noktada, Togg’un dijital servisleri, yeni şarj çözümleri ve henüz açıklanmayan birçok teknoloji üzerine startuplar ile işbirliği yaptığına dikkat etmek gerekiyor.

Ancak, bu çalışmaların içeriği hakkında hizmet vermek sır vermeyen Togg ekibi, yerli otomobil için her fırsatta ‘akıllı cihaz’ kavramını dile yararlanılabilir, otomobilin sunacağı teknolojiler hakkında yüksek beklentiler oluşturuyor.

{ilişki kimliği:1707903 slug:’sanayi-ve-teknoloji-bakani-varank-toggu-onumuzdeki-yillarda-belcika-sokaklarinda-da-goreceğiz’}

{ilişki kimliği:1707662 bilgi:’togga-surpiz-indirim-fiyati-belli-olmadi-ama’}

Leave a Comment