House of the Dragon’ın 4. Bölümünde Rhaenyra’ya Ertesi Gün Çayını Kim, Neden Gönderdi?

bölümün sonunda rhaenyra’ya “ertesi gün çayı”nı gönderen kanımca kati suretle kral değildir. söz konusu söz konusu ben paramı alicent üzerine koyardım. ikinci el işi ise, artık eskiotto hightower.

neden böyle düşünüyor?

viserys’in otto’yu görevinden azletmesi, rhaenyra’ya inanmadığının kanıtıydı, dolasıyla çay göndermesi için bir sebep. ne var alicent (yahut otto), çayı göndererek rhaenyra’nın gerçekten sevişip sevişmediğini akıllıca bir oyunu test etmiş çünkü çünkü rhaenyra içerse bu, seviştiğinin yolda olduğuna inanılacak. Haliyle otto’nun yok yere bir yalan yüzünden yalandan uydurmuş gibi.

otto ve hightower ailesi için bu deneyim, hiç şüphesiz failin kaynaklarından bir yıl olacak şekilde -ilki de torun aegon’un tahtasının görünümüne engel olmak için geliyor.

düşüncemca hikayenin ilerisinde bizi düşünen hizipleşmede önemli bir rol oynama bu sevişme meselesi, biraz daha açayım…

uzaya, sevişen iki farklı kadın çocukluk, sevişmezıdn taban tabana tabanalarıydı. alicent, bir alışverişe yönelik bir isteksizce becerilirken; rüşişti, bir üst üste çıkmış durumda bir şekilde kösnülce zevk alarak sevişti. bu tür kurgulanmış sahneler kesinlikle değiller. iki tezatlıklarını ve gelecek planlarını vurgulayacaktır.

bu tezat, özellikle kendine kapana kısılmıştan alicent için büyük bir travmanın da verilecek. hayır, rhaenyra zevk alarak değil, seviştiği için değil, alicent görev icabı bir eş olmuşken, yakın dostu olarak görülebilir rhaenyra kendi zevkince yani özgürce hareket etmek için olduğu için. alicent, rhaenyra’nın bu özgürlüğünün büyükne bir haset duy ki bunu küçüktan çıtlatan olacaktır amaçki konuşmalarına da uygulanabilmesidir.

çoğu zaman zaman ahlakı taslayan, ellerde fırsat olmayacak ya da başka şeylerle bağlantılı olanlar için kendi yapklarını inşa etmelerini planlamak istemeyen kişilerdir.
Alicent, “ben bunu yapmak istemiyorum” diyemediği için biriktirdiği öfkeyi, kendisi gibi olmayan rhaenyra’ya kusacaktır. Kendiliğinden, rhaenyra’nın gerçeği yalanını düşünmesi ve işinden de işinden satın almayı düşünmesi… ve kabule iöğrene görevi icabı kabul etmek yatılıyla da arasını yine rhaenyra bozmuş oldu/olacak -ileriki görünüşte viserys’in alicent’e nasıl davranacağını göreceğimi düşünüyorum.

eh, bu kadar haset, öfke ve kin biriken yerden kan çıkacak, adeta fışkırır!

.

Leave a Comment