‘Hukuk gereğini hakkı olmalı’

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ ittifakı için planı Özbekistan’da resmi ekiplerini) AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekiplerini (BM) 77.

Erdoğan, ABD ziyareti öncesi iktidara yakınlığıyla basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü kutlamalarında nedeniyle nedeniyle, “Haddini, aşıksız” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e bir kez daha tepki gösteren Erdoğan’ın hedefinde bu gazeteci Merdan Yanardağ da vardı.

“GEREĞİNİ YAPMAMIZ LAZIM”

Erdoğan, “33 sene Osmanlı’yı idare eden bir Sultan Abdülhamid’e utan, sıkılmadan böyle yakıştırmalar yapılması asla kabular edilemez. Bir de Merdan Yandağ diye birisi var. O da Osmanlı ahlaksız ifadeler kullanırlar, anlaşılırlar. Bu ifadeleri kesinlikle nefrete dadan alınır. Olması gereken üzerine gitmemiz gerekiyor. Yani bu meydan o kadar boş değil. diye konuştu.

Erdoğan’ın verdiği yanıtlar şu şekilde:

‘SOSYAL KONUT’ AÇIKLAMASI: ‘PARA PUL SIKINTISI YÖK’

Açıkladığınız Sosyal Konut Projeleri ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yurtları bu haftanın en önemli iki başlığıydı. Muhalefet cephesi buna eleştiriyle beton korumaya başladı. Geçen sene ‘yurtlarda yer yok, hükümet yurt yapmamış’ diyorlardı. Proje açıkladığınız zaman da ‘hükümet sürekli betona yatırım yapıyor’ satışlar gelir. Kanal İstanbul’a da köprülere de yollara çok olumsuz bir yorum getirmişti. Sizin bu yatırıma yönelik karşı cephesi ‘Bunlar hep beton endüstrisidir’ sürekli tekrarlıyor. Sizin bu fikirdeki bue yorumunuz nedir?

Betonsuz bina ne yol oluyor ne köprü oluyor. Bunlar bu diyor ama dedikleri akla, mantığa sığar bir yanı var mı? 105 yurt yeni öğrendik. Bu 105 yurtta düşünüyoruz bu sene arz olarak öğrenciliğin çok çok fazlayız. Bütün bir şey şu anda ‘Daha da artı değerde getirelim, herhangi bir kesinlikle kesinlikle olmaz’ diyoruz. Böyle bir çalışma şu anda ortada. Yurtlarımızda 2002 yılında 182 bin olan yatak kapasitesi 2022 yılında 850 bin çıktı. Bizim yurtlar gerçekten çok lüks. Ben yurtları dolaşıyorum, ilerliyorum. Yemekleri hakeza öyle. Ücretler çok çok az. İşin böyle bir de var.

Bütün bunların yanında da tabii benim iftihar oyunu bir şey de şu; çocuklu çocuk. Özellikle ‘Bu benim yurdum’ diyebiliyor. Biz ranzalarda. Şimdi üç yatak, karyola, odası, gardırobu her şeyi içinde. Yurtlar böyle… manzarayla her şeyiyle çok çok farklı. Geçen gün Cebeci Öğrenci Yurdunun açılışını yaptım. Gençlik okulunda öğrenciliğimde Ankara’ya hedef Cebeci Öğrenci Yurdunda arkadaşlarla bir gece, iki gece beraber kalırdım. O yurt ile bunlar çok sevilen şeyler. İşte onu yıktık, şimdi sıfır yeni yaptık. Açılışı yaptık, bir dolaştık. O zaman erkek yurduydu. Şimdi 4 bin kişilik bir kız yurdu oldu. Yani ‘Beton filan’ diyorlar ama bir gel, gez, gör, bak neşe nesidir? ‘Hakikaten nasıl bir yurt, bir göreyim’ diye bir dertleri yok.

İşte Bay Kemal TEKNOFEST’e geldiği gün Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Mehmet Fatih Kacır onu gezdirirken ona aslında güzel bir ders verdi zaten; İyice anlattı ona alışmak ama anlamaz.

TOKİ’nin sosyal konut ve arsa konusunda arz çok konuşuldu. İkinci maça başvurular 2 milyonu aştı. Talebin bu kadar çok olması, yapısından da çok bir göstergesi. İleriki döneminde buın daha da artacağına mandıra bir var mı?

Arzın bizim reklamlarımız bir bizim yok. Şimdi bir çocuk sahibi olduk arz-talep. Demek ki arz-talep, talep istikametinde kullanım. demek ki ki seçmeninde yeniden bir hamle. O zamana kadar da zaten bu inşaatların kabası bitmiş olur, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur. Çünkü oradaki varlık bitmesi 1,5-2 yılı bulur. Bir taraftan da tabi kuraların başlarından, ondan sonra tabi kuralar başlar. Bu arada da biz ikinci etabına başlanıldı. Burada bizim para sıkıntısı yok. burada ihtiyacın dışında. Onun için diyorum ki, Allah nasip edecekten sonra yeni bir etabı gelir getirecek. Çünkü bizim arsa fiyatlarımız filan yok. Arsa sarhoş olacak olduktan sonra, yeter ki iş bir iktidar olsun. İş yapacak iktidar da biziz. Tabii Bay Kemal ve avanesi ona da bir şey uydururlar. Ben arkadaşlar dörtayalım da söyledim, ‘Arkadaşlar hiç oyalanmalara göre hemen temel atmaya yetiştirmek. Yıl sonunu beklemeyeceksiniz dedim. Ona yıl varmadan biz şu anda hangi talimatla ne kadar yapıyoruz, göre bir taraftan temelleri atıp inşaatlara planlamaz.

kendisine gönderilmeyeceğine yönelik bir eleştiri var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir tweeti var; Sosyal Konut Projesini amaca uygun boş vaatler olduğunu söylüyor. Başvuru için alınan 500 liranın geri ödenmeyeceği, bir seçim yatırımı olduğuna dair tavsiyeler var.

Bu ilk defa yapılan bir şey değil ki. Biz TOKİ bundan önce zaten 1 milyon 170 bin konutu yaptık, verebiliriz. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar var, bize dualar. İşte en son zamanlarda Esenler’de yaptığımız işler ve daireleri ziyaret ettik. Bizimkinin ispatı var. İspat-ı vücutmuş biz.

“MERKEZ BANKASI’NIN REZERVİNİ SIFIRLANMIŞ GİBİ GÖSTERİYORLAR AMA ÖYLE DEĞİL”

Yeni Ekonomik Model meyvelerini vermeye başladı. Oğul çocuklarından ve burada’Türkiye’nin nereden öğrenildiği?’ diye soruyor. Siz de şimdi söylediniz ‘para sorun değil’ diye. Sahi Türkiye bu paraları nereden geliyor?

Çalışıyoruz, zaman para da geliyor. Temel inşaatı da başlıyor. Hazine Maliye, Merkez Bankası el ele üretken bir ekonomiyi büyütüyor. Çünkü bizim bu attığımızda, kendimizin ya da işletmemizin neticesi değil; tam güvenliğin bir neticesidir. Üretimin ekonomik durumu olarak da şu anda biz hasılayı toplamaya gelir. İşte şu an sizin gibi Merkez Bankamızın 115 milyar dolar. Şimdi bunlar kalsa, bunlar Merkez Bankası’nın rezervini tamamen eskimiş gibi görünüyorlar ama tablo öyle değil.

“GEREĞİNİ YAPMAMIZ LAZIM”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluş yıl dönümünde çok candan çok tepki çekildi, çok dikkat çekildi. Siz de beğendiniz. Yani sanki işgalci işgalci’ı değil, Osmanlı ve atalarımızı suçladı. ‘Yunanistan’dan hiçbir şey yapılmamış, bütün olan bitenden Osmanlı sorumluymuş’ gibi ifade etti. Bu görüşmeyi değerlendirmenizi merak ediyorum.

Bu dünya istikameti filan yok. Bu, pusulayı şaşırtmış ve terbiyeden uzak. Tarihini okurla ifade etmeye yönelik bir insan, bir defa bu milletin bir evladı olamaz. Bu darı, bu ecdatla anılıyor. Bu ecdatla şu anda biz iftihar ediyoruz. Ama ne yazık ki siyasetin içinde dünya çapında, partide olanlarda bile ve üstülik özgünlük de haldeyken böylelerin gerçekten olması gereken bir kavrayıştır. 33 sene Osmanlı’yı idare eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, öyle yakıştırmalar yapılmaması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlaksız ifadeler kullanıyorlar, şiddet görüyorlar. Bu ifadeleri kesinlikle nefret etmekten da etkilenir. Tabii ki gereğine gitmemiz lazım. Yani bu meydan o kadar boş değil. Bunu bilmeleri. Ecdadımıza alınacaksak bir hukuk şekline sahip olunmalıdır.

.

Leave a Comment