Huzursuz Bağırsak Sendromu sizi huzursuz etmesin

Huzursuz çıkış sendromu toplumunun yaklaşık yüzde 20’ini yaygın bir şekilde kullanıyor. Spastik kolon, spastik kolit, iritabl kolon hastalığı (İBS), spastik çıkış hastalığı, sinirsel çıkış spazmı gibi birçok isimle de anılan kalın bağırsağın işlevsel bir bozukluğudur. Yani çıkışlarda bir bozukluk yoktur, işlevsel bir bozukluk vardır. Yaşam kalitesini bozan, kimi zaman sosyal hayattan koparan bu sendromdan kurtulmak mümkün müdür? yapmak mı? Diyet nasıl olmalıdır? Kansere dönüşür mü?

Huzursuz çıkış sendromu genellikle 40 yaş altı bireylerde daha fazla görülen, toplumun neredeyse yüzde 30′ dan neslin bir boyutunun kronik bir çıkış bozulmasıdır.

HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

Yapılan testlerin normal çıktığı, çıkışların yapısındaki bozukluklar saptanmadığı ancak çıkışların işleyişi yani işlevinde bozukluk olduğu kronik bir rahatsızlıktır. O nedenle hastalık denmez sendromu olarak adlandırılır. Kişilerin sosyal yaşamını oldukça etkileyen ve yaşam alanlarını saklama.

NEDEN OLUR?

Bağırsaklardaki anormal kasılmalar en önemli sebeptir. Kalın çıkış hareketlerinde anormallik ve kalın çıkış kaslarıyla sinirler arasındaki yolda bozulma ve uyumsuzluk en büyük etkendir. Bağırsak kişiyi atmak için uyumsuz hareketler ağrıta yapmakta bunun sonucunda da karında kramp tarzılar, dağılma, dağınık gaz hissi, ilk kıvamında iz, kuruluş ya da patlayıcı ishaller oluşur. Bağırsak florasındaki bozukluğun, kalın çıkışta bulunması gereken iyi bakterilerin azlığı, çıkış çıkışları, gereksiz antibiyotik kullanımı, ağır muhafazalar, liften fakir beslenme, psikiyatrik çıkış, panik ataklar, rezervuar tahliye çıkış sendromuna neden olur.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

En temel bulgusu ilklama ile rahatlayan karın ağrısıdır.
-Dışkı kıvamı ve ilklama baskısı güvercini,
-Ara ara kabız, ara ara ishal atakları,
-Yetersiz ilklama, ilkyı tam boşaltmama hissi,
-Karında şişkinlik, gaz,
-Kramp tarzı karın ağrıları,
-Bulantı, kusma,
-İştahsızlık,
-Zorlamaya bağlı ilkda kan.

HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMUNU TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

-Diyet en önemli faktördür. Gluten allerjisi veya glutenli mamüllerin fazla kullanımı sonrası şikayetlerin ortaya çıkmasına karşı teşhisi vardır. Özellikle buğday, narenciye, lahana, süt ve süt ürünleri sonrası şikayetler daha belirgin hale gelebilmektedir. Liften fakir beslenmede hamileliği arttırmayı sağlayan sebeplerdendir.

-Hormonal özellikler başka bir etkendir. Kadınlarda daha fazla görülüyor. Özellikle adet döneminde şikayetlerin görüldüğü bildirilmektedir.

-Stres şikayetlerinin etkilerini artırsa da tam olarak nedeni nedeni olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak panik bozukluğu, majör müdahale ve ağır stres altında olan etkileri daha fazla görülerek ortaya konulmuştur.

TANI NASIL KONUR?

Tanı çıkış kalınta, aynı şikayetlere neden olan başka bir yolun olmamasının ortaya çıkarılmasıyla konur. Yani şikayetleri tanı koydurucudur ancak bu şikayetlerin altında yönlendirici kolit, çıkış kanseri gibi başka çıkış hastalıklarının dışlanmasıyla tanı konur. Bunun için böyle kolonoskopi, karın görüntülemeleri, birincil tahlilleri yapılmaktadır.

TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Yayın belirtilerini kontrol altına almak kesinlikle mümkündür. Unutulmamalıdır ki saldırgan çıkış birliği hayatı tehdit eden, kansere dönüşen bir hastalık değildir.

-Diyet alışkanlığındaki değişikliklerin en önemli bölümü. Kabak, brokoli, fasulye, ıspanak gibi sebzeler, armut, üzüm, portakal, erik gibi meyveler, düşük yağ ve yüksek protein içeren hindi eti, balık, yumurta, yağsız et, az yağlı peynir gibi besinler çıkışların dostu besinlerdir. Bol su tüketilmesinin kişinin yumuşamasına ve kabızlığının özelliklerine neden olur. Karnıyarık otu gibi besin maddelerinin beslenmeye yönelik karın kramplarının giderilmesine yardım eder. Rafine şekerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Keten tohumu, yulaf tüketimi kabızlığı önleyecektir. Ev yapımı turşular, probiyotik içeren ev yapımı yoğurtlar mutlaka tüketilmelidir. Yiyecekler uzun süre çiğnenmeli, çıkış florasını bozan gereksiz materyalleri tüketmenin önüne geçilmelidir.

-Düzenli egzersiz ve hareket halinde olmak mutluluk hormonu olan endorfin ve serotonin salınımını artırdığı için çıkış hareketlerinin ritmini düzenler.

-Stresten çekin. Sizin için mutlu olanlar çıkışlarınızda mutludur. Siz huzursuzsanız onlarda huzursuzdur.

HANGİ YİYECEKLERDEN KAÇINALIM?

Beyaz ekmek, beyaz makarna, alkollü içecekler, cips, işlenmiş et ürünleri, içerisinde sorbitol bulunan tatlandırıcılar, kafein şikayetleri artırabileceğinden diyetten çıkarılmalıdır. Günlük bir kase ev yoğurdu veya probiyotik yoğurt mutlaka tüketilmelidir.

Sağlıkla kalın.
Leave a Comment