İkinci el otomobilde yüksek ortam fiyatı bitiyor

Otomotiv Zirvesi’nde devam eden Ali Haydar Bozkurt, ikinci el araç gerçekleşen alışılmışın fiyatına yavaş yavaş bittiğini söyledi.

İkinci el otomobilde yüksek ortam fiyatı bitiyor

Son otomotiv sektöründeki fiyatlarının ilerleyenleri. Al- alacakçıların önüne geçebilmek için 6 bin km getirilecekti.

Bu kararla birlikte alınan araçlar, 6 bin kilometreyi satılamayacak.

Düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı 6 ay uzatabilecek.

“Eski duruma dönemedik”

Otomotiv Direktörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Otomotiv Zirvesi’nde konuştu. Bozkurt, “Üretimde henüz eski normal dediğimiz seviyelere dönmüş durumda. Çip krizi sürüyor. Lojistik devam ediyor. Hammaddenin bulunmasında var.

Tüm ilgili maliyetlerde konuşulanlar söz konusu. En son üzerindeki enerji sorunu ve enerji üzerindeki bitişler geldi.” dedi.

otomobil

Bozkurt, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar olan rakamların belirgin olması mevcut. Modelde 5-6 aya varan bekleme süreleritu. Yılında son çeyreğine yaklaşırken, yine hangi markanın hangi modelinden ne kadar araç bulunabilecek olacak.

Bunun yanında, iki tane temel olabilen, sıfır otomobile ulaşmak hedeften bir yavaşlama görülmektedir. Yavaşlamanın temel ekonomik hedeflerinden sıfıra ulaşabilecek potansiyelin ucuz otomobile binecek.

İkinci sebep ise, krediye ulaşmakta yaşanan sorunlar. Şu anda hem kredi faizleri hem de kredi kırmızısı çok yüksek. Geçtiğimiz yıl 770 binlerde olan pazarın bu yıl 750 binler durumu iyi bekliyoruz.

“Yüksek fiyat bitiyor”

Son iki yıldır son arzındaki son ikinci araçlar çok fazla prim yaptı. Çünkü bir lüks değil bir ihtiyaç. İkinci el araç son bir-bir yarı yıldır gerçekleşen alışılmışın üzerinden fiyat artışının yavaş yavaş bittiğini gözlemliyoruz.”

Leave a Comment