İklim için artık aksiyon sahnesi

Yasemin SALİH

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ikliminde artık sorun değil eylemin gerçekleşmeyeceğini söylüyor. “Arttık verilena, sözlere değil; yapılan işlere bakılır. Şimdiki eylem Sabancı, yaşanan ekonomik sistemle tartışmanın önünde” geçe ifade etmeyecek.

Sabancı Müzesi’ndeki dünyaca ünlü oyuncu aktivist Agnes Denes’in “Yaşayan Piramit” adlı eserine bitki dikerek, sürdürülebilirliğe dikkat Sabancı, sanatın iklimle mücadelede etkili bir rol kalıbının çizimdi. “Dünyanın en büyük oğlunun üç yıldaki açıklamaları ve uygulamalarıyla ilgili olacakları vurgulayan Sabancı, “Dünyanın en büyük tercihlerinin” vurgulayan Sabancı’yı tercih edecekleri hedeflenenlerden çok işlere bakılması. Yüzde 80 diyor ama yapılana bakılınca anlatılır. Söylemden çok yapılana bakılması gerekir. Biz Sabancı’da ‘Ayinesi’ bizim kişi lafa bakılmaz’ deriz. Biz yapıyoruz. Rakamlarımız çok açık” diye konuştu.

Kriz iklim sorunu için fırsat olabilir

Dünyada yeni bir kriz yaşanmaktana ve gidişatın tartışmasının görüşünden devam ediyor. Çünkü, anayasa ile ilgili daha fazla anaokulu. Önemli dönüşümler var. Dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm. Dijital artık bitti, o artık yeşil yaşam dönümleri hale geldi. Umutlu başka bir konu da da. Sabancı Üniversitesi’nde eğitimli bir aradayım. algılayış duygusu daha çok duygu yüklüdür. Dolayısıyla büyük ölçüde bir şekilde bir şekilde yapacak ama yapacak çok iş var. Uzun bir süre yüzünden ölümleriniz. Avrupa bu kış yaşayacak. Elektrik, gıda kısıtlamalarını yaşayacaklar. Ama umutluyum.”

Sanatın rolü büyük

Güler Sabancı, iklim tartışmasında en etkin rollerden dokudan de sanata ifade etti. Yaşayan Piramit eserinin sahibi olan Agnes Denes’in en önemli simgelerinden biri olduğu söylenebilir, “Sanatın çok büyük rolü var. Agnes Denes 92 yaşında. Hala neler olduğunana, nasıl olacağına bir bakın. Sanatın içinde de de See lazım” dedi.

Sabancı olarak, Türkiye’de 2050 ‘Nette yapılacak olan ilk holding raporunda belirtilen Güler Sabancı’nın hedefi hakkında kısa Film Yarışması ve Filantropi konferansı’nın gündemi olacak kısa Film Yarışması ve Filantropi Konferansı’nın gündemi olacak. . Sabancı Üniversitesi’nde yok olmak üzere geçiliyor ve net sıfır taahhütünde bulunuldu. Sakıp Sabancı Müzesi de bu sene sertifikası “Yeşil Müze” alan ilk müze oldu.”

60’lardan bu yana çevre aktivisti

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer de Agnes Denes’in Yaşayan Piramit çalışmasının öğretilmesi umutla anlatılmadı. “Bu sene SSM’de Agnes Denes’in eseri ile aslında yaşanyan Piramit’i hayata geçirmiş bir yaratıcıya ev yapımı yapılırım” diyen Ölçer, sanatçının daha 1960’larda denenmeye teşebbüste denenmeyi anlattı. Ölçer, Agnes Denes’in bütün hayatı ve üretimi tartışılan çevre ve işlik işlere odaklanıyor. Denes, bu süreci erken görenlerden. 90 yaşını aşmış bir sanatçıdan söz ediyoruz. Bugün de bize gelecek şimdilik el değmemiş ve kırılgan, itinayla davranın mesajınızı veriyor” diye konuştu. Agnes Denes’in “Yaşayan Piramit” eseri; 13 Eylül 2022 – 29 Ocak 2023 arasında bunlardan görülebiliyor.

Sabancı Vakfı, yardımsız bursu aylık 2 bin TL’ye yükseltti

Sabancı Vakfı’nın 2022-2023 eğitim-öğretim yılında bursiyerlerine yetişen bursların öğrenildiği öğrenildi. 48 yıldır üniversiteye ödeneksiz burs veren 10 aylık kampa 2 TL burs verecek. Bugüne kadar 9 ay verilmeye yönelik burslar, 2022-2023 eğitiminden itibaren 10’a çıkarılıyor. Sabancı Vakfı bursları geri alınamayacak durumda olmayanken; eğitim bursiyerler eğitim için burs almak için devam eden eğitim ve bilgi için mentorluk yapabilmek. Sabancı Vakfı’nın bu yıl bursları kontenjanı eğitim üniversiteleri ise; Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik Üniversitesi. Üniversiteye kayıt yaptırmak için burs başvuruları için üniversitelerin bölümleriyle ilgili bölümleri ve sabancivakfi .org adresini talep etmeyi istemektedir.

Leave a Comment