İlk 500’de Türkiye’den 3 üniversite

class=”medyanet-inline-adv”>

Londra yayınları yükseköğretim (THE Times) Yüksek Öğrenim, ‘Dünya Üniversite Sıralaması 2023’ü ve bundan sonra “2023 Avrupa’ En İyi Üniversite Sıralaması” yayınlandı. Bu yıl da dünyanın ve Avrupa’nın en iyi yükseköğretim eğitimi 7 yıldır olduğu gibi Oxford Üniversitesi oldu. Bundan sonraki dünyada ABD’den Harvard Üniversitesi ve İngiltere’den Cambridge Üniversitesi yer aldı. İngiltere ve ABD’deki üniversiteler bu sene de yarışda başı dikkat çekti.

TÜRKİYE’DEN ÇANKAYA, KOÇ VE SABANCI ÖNDE
Türkiye’den bu yıl en iyi yükseköğretimdeki bandındaki ise 401-500 Çankaya ve 501-600’den yükselen Koç ve Sabancı Üniversiteleri oldu. .” Türkiye ilk 500’de 3 üniversite ile temsil edildi. Listede 61 yükseköğretimin eğitimle yer Türkiye, en çok üniversite. ilk 10 ülke arasında yer aldı Dünyanda diğer ilk 1000’de yer alan Türk üniversiteleri ODTÜ, Bahçeşehir, Hacettepe, İstanbul Teknik, Bilkent, Boğaziçi, Düzce, Fırat, İstanbul Medeniyet ve Özyeğin Üniversiteleri oldu. Önceki yıl da listede yer alan ilk 3 Türk üniversitesi Çankaya, Koç ve Sabancı olmuştu. İlk 1000’de ise, Bilkent, Hacettepe, İTÜ, ODTÜ, Bahçeşehir, Boğaziçi, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Araştırma ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi yer almıştı.

class=”medyanet-inline-adv”>

AVRUPA’DA İNGİLTERE ZİRVEDE
‘2023 Avrupa’nın En İyi Üniversite Sıralaması’nda Oxford’dan sonra ikinci sırada yer alan Cambridge Üniversitesi ve Imperial College London yer aldı. Sevdamde İngiltere üniversiteleri oldu. Fransa, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Norveç ve İrlanda’daki en iyi üniversitelerin satın alınabilirseda altlara doğru uygulanıyor. Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinin değerlendirmesini kaybetmesine bağlı olarak, Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinin ilgisini çekmedi. Buna Fransa, İsviçre ve Almanya’dan dünyanın ilk 100’ünde yer almaya devam ediyor. Polonya ise dokuz yeni üniversite ile bandından girdi. THE Orta ve Doğu Avrupa’da yükseköğretimin güçlendiğinin göstergesi oldu.

class=”medyanet-inline-adv”>

13 AYRI ÖLÇÜT DEĞERLENDİRİLDİ
Listelerde bu yıl 104 ülke ve bölgeden bin 799 üniversite sıralandı. 7 Türkiye’den olmak üzere bu yıl 137 yeni kurum listeye girdi. THE Dünya Üniversitesi Sıralamaları, 15.5 milyon kişilik araştırma ve bu yayınlara yapılan 121 milyon alıntının analizine, ayrıca kapsamlı akademik değerlendirmenin verdiği 40 binden fazla yanıta ve yüz yüze ek veriye verilen puan. Kurumlar, dünya çapındaki araştırma üniversiteleri arasında 13 ayrı performans kriteriyle ölçüldü.

DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ
1- Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık
2- Harvard Üniversitesi, ABD
3- Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık
4- Stanford Üniversitesi, ABD
5- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, ABD
6- Öğrenci Teknoloji Enstitüsü, ABD
7- Princeton Üniversitesi, ABD
8- tarafından, Berkeley Üniversitesi, ABD
9- Yale Üniversitesi, ABD
10- Imperial College London, Birleşik Krallık

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’NİN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ
1- Çankaya Üniversitesi, 401-500 bandı
2- Koç Üniversitesi, 401-500 bandı
3- Sabancı Üniversitesi, 401-500 bandı
4- Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 501-600 Banliyö
5- Bahçeşehir Üniversitesi, 601-800 bandı
6- Hacettepe Üniversitesi, 601-800 Banliyö
7- İstanbul Teknik Üniversitesi, 601-800 bandı
8- Bilkent Üniversitesi, 801- 1000 Banliyö
9- Boğaziçi Üniversitesi, 801- 1000 Banliyö
10- Düzce Üniversitesi, 801- 1000 bant

İlk 500'de Türkiye'den 3 üniversite

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA PROJE DESTEĞİ ALIYORUZ
Prof. Dr. Yusuf Leblebici (Sabancı Üniversitesi Rektörü):
Listede, Türkiye’den ilk 500 içinde yer alan üniversiteden mutlu olduğunuzu ve gururunu düşünüyorum. Bugün üniversitemiz eğitimdeki rolyle, farklı bir eğitim gerçekleştiriyor. Özellikle bir araştırma üniversitesi olarak dünyada ve yüksek düzeyde yüksek oranda projeden yararlanır. Şu an aktif olarak 292 araştırma projesi yürütüyoruz. Güneş programını seçme özgürlüğünden eğitimini, üniversiteye tercihten sonra seçim olarak mezun olabileceklerini seçebilecekleri bir program seçebilecekler. Tüm bu gelecek gelecek kadromuzla birlikte daha bir çok şeye katılacağımıza inanıyoruz.

.

Leave a Comment