İngiliz basını Yunanistan’da monarşi görüşmesi sahası

İngiliz basını, Yunanistan’da yaklaşık 50 yıl kaldırılan monarşiyi geri getirdi. Olay kısa süre içinde Yunan basın ve sosyal medyada gündem gazetesinde, monarşi tartışması başladı.

İngiliz basını Yunanistan'da monarşi görüşmesi sahası

bugün pek çok kişi için gelecek olsa da, 1974 kadar resmi ile yönetiliyordu. Ancak başlangıçta 50 yıl önce var olan bir referandum ile kaldırıldı ve kral, prens gibi unvanlar bugün alınıp Yunanistan’ın bugün de var olan parlamenter sistemli yönetime geçiş yapıldı.

Ancak İngiliz yayınlanmaya hazır BBC, tarihi yeniden yazdı ve deyim yerindeyse Yunanistan’a monarşiyi geri. BBC’nin Kraliçe 2 Elizabeth’in bölümünden bahsederken, eski Kral’ın oğlu Pavlos Glixburg’u ‘veliaht prens’ olarak niteledi.

İngiliz medyasında Yunanistan’ın monarşiye dönüşüni istemek sadece BBC de idi. İngiliz Daily Mail gazetesi de Pavlos Glixburg’u “Yunanistan’ın prensi” olarak yazdı.

Eski Kral Constantine ve eşi Anne Marie 2013 yılından beri Yunanistan’da yaşıyor

YUNANİSTAN’DA GÜNDEM OLDU

İngiliz medya arka arkaya gelen monarşisinden ısrarı ise Yunanistan’da gündem oldu. Yunan basını haberi ilk sayfalarından duyururken, ‘İngiliz basını Yunanistan’da monarşiyi gerilere’ kazandırıldı, gazete sitem etildi.

Olay sosyal medyada kısa sürede gündem oldu. Bazı, İngilizlerin 2. Elizabeth’in eğitimine odaklanıp ‘gaf’ söylerken, diğer de Yunanistan’daki monarşiyi sorguladı. Ülkede kısa sürede monarşi tartışması başladı…

Yunanistan’ın oğlu 2. Constantine, 1974 yılında halkla tahtından ayrılmış ve ülkesini terk etmek zorundaydı. 2. Konstantin, Şubat 1981’e kadar ülkesine geri dönebilirdi. Şubat 1981’de hükûmet, Anne Kraliçe Frederika’nın ölümü için Kraliçe’nin Tatoi’deki sarayındaki aile mezarlığından için birkaç saatliğine dönmeye izin verdi. 2013 yılında Constantine Yunanistan’a geri döndü. O ve eşi Anne-Marie şu anda Mora Yarımadası’ndaki Porto Cheli’de yaşıyor. Oğlu Pavlos Glixburg ise sosyal medya hesaplarında ‘Pavlos Veliaht Prensi’ ismini kullandırmayı sürdürüyor…

2. Elizabeth'in yarınki cenazesi için liderler İngiltere'ye ulaştı: Japon asıllı uçakla geldi İlginizi Çekebilir 2. Elizabeth’in yarınki cenazesi için liderler İngiltere’ye ulaştı: Japon asıllı uçakla geldi İngiltere'de 2. Elizabeth anıtına 1 saygı duruşu İlginizi Çekebilir İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth anıtına 1 saygı duruşu Yunan bakan Türkiye kıyılarına bakarak “Yüzerek karşıya geçeyim mi” dedi İlginizi Çekebilir Yunan bakan Türkiye kıyılarına bakarak “Yüzerek karşıya geçeyim mi” dedi

.

Leave a Comment