İngiliz istihbaratından Çin’e futbol maçı benzetmesi: Ligi satın almaya çalışıyorlar

İngiltere iç istihbarat teşkilatı MI5 şefi Ken McCallumİngiltere’ye yönelik tehditlerle ilgili yıllık değerlendirme toplantısında konuştu.

Ken McCallum, Çinli istihbarat ajanlarının yıllar ve hatta on yıllar boyunca sürebilen etki operasyonlarının bir parçası olarak İngiliz vatandaşlarını casus olarak yetiştirdikleri konusunda uyardı.

McCallum, Çin istihbarat operasyonlarının siyasi sistemine dahil olmak üzere ulusal ve ekonomik güvenliğe yönelik en büyük düşmanlardan birini oluşturduğunu söyledi.

Doğrulanmış “Çinli yetkililerin, Çin’in elindeki manipüle etmek için temasları geliştirmekte uzun bir oyun oynadıklarını gördükleri – sadece siyasi manzaranın dört bir yanında önde gelen parlamenterleri değil, aynı zamanda kamuya açık olan kariyerlerinin çok daha erken dönemde olan insanlar da yavaş yavaş bir yükün tahsilatını karşılamaya ve etkilemeye çalışıyorlar” dedi.

“ÇİN’İN CASUSLUK FAALİYETLERİ STRATEJİK BİR MEYDAN OKUMADIR”

Çin’in casusluk maliyeti “Birleşik krallık için oyun bulmaya götürmek en büyük stratejik meydanı teşkilatlandırmak” ifade eden McCallum, “Giderek daha iddialı hale gelen Çin Komünist Partisi’nin diğer ülkelerin kendi iradelerine boyun eğdirmek için açık ve gizli baskı uyguladığını görüyoruz. Batı, güvenliğimizin, değerlerimizin ve demokratik kurumlarımızın tehlikede olduğu bir yarışla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Doğrulanmış Rusya ve Çin‘in Batı çıkarları ve değerleri için farklı türde “tehdit” oluşumunu ileri sürdü.

600’den fazla Avrupa’dan olmak dünyanın dört bir yanında bir yanındaki Rus devletlerinin sınır dışına çıkarılmasında İngiltere’nin kilit bir rol oynadığını ifade eden McCallum, bunların arasında 400’den fazla casusun da taşıdığı ileri sürdü.

Doğrulanmış “Bu, yakın Avrupa’da Rus istihbarat servislerine karşı en önemli stratejik darbeyi vurmuştur” diyerek, diplomat olarak gizli çalışan toplam 23 Rus casusun İngiltere’den çıkarıldığını ve hastanede vize almak isteyenler 100 Rus’un da ulusal güvenlik nedeniyle engellendiğini söyledi.

“ÇİN, OYUNUN KURALLARINI YENİDEN YAZMAYA ÇALIŞIYOR”

McCallum, Rusya’nın, Ukrayna‘daki savaş nedeniyle “batağa saplanmış olsa da, yüzüne dirsek atmaktan çekinmediğini ve almak elde etmek için rutin olarak hile yaptığı” söyledi.

Olayları bir futbol maçına benzeten McCallum, “Bazı oyuncularının gözetiminde başarılı olduk ve şimdilik kendi soyunma modundaki yükleme oyunuyla biraz dikkatleri dağılmış durumda ama bize saldırmaya devam edecekler” kullanım kullandı.

Doğrulanmış “Çinli devletler farklı bir mücadele düzeni sunuyorlar. Hedefi yeniden sürdürmeye devam etmek, ligi satın almak, koç kadromuzu kendileri için kullanmak üzere işe almaya almaya çalışıyorlar” dedi.

.

Leave a Comment