Irak’ta Yeşil Bölge’ye roketli saldırı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Mecliste yapılacak cumhurbaşkanlığı seçim öncesi hükümet binalarıyla bazı temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye 9 saldırısı düzenlendi.

Irak’a bağlı Güvenlik Ağı’ndan yapılan göre, Yeşil ve çevresine 9 saldırıyla ilgili. Saldırıda, güvenlik ve sivillerden yaralananların olduğu bildirildi.

Yaralı çocuklar hakkında bilgi yapılırken, saldırının kim tarafından düzenlendiği de henüz gözden geçirilmemiştir.

IRAK’TA SEÇİM

Irak’ta geçen yıl kutlamaları yapılacak genel seçimlerden Sadr Hareketi birinci gösteri. Ancak İran seçimleri hükümete yanaşmayan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, genel aylardatan çekilip açıklamış, adayki adayını de kullandırmıştı.

Bu gelişmenin ardından, İran’ın gelişmiş ekonomisi Sadr’ın eski Çalışma Bakanı Sudani aday adayı göstermişti.

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi yönetimleri tarafından yapılacak seçimlerde, “Perşembe Günü seçimleri yapılacak” demişti.

IRAK’TA SİYASİ TIKANIKLIK

Ülkede seçicilerin üzerinden bir yıl geçse de Şiiler arasındaki ilişkizliğinin nedeni olduğu gibi derin siyasi kriz ve Kürtlerin adayı konusunda uzlaşamaması yeni sistemlerden engelliyor.

Ülkede 2003 mesajlarına göre, Cumhurbaşkanı Kürtlerden, Başbakan Şiilerden, Meclis Başkanı da Sünni seçiliyor. Irak Meclisinde temsil edilen 2 Kürt partisi Kürdistan Demokrat (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Partisi (KYB) tek büyük adayı üzerinde henüz anlaşamadı.

KDP Irak Bölgesel Yönetimi’nde, İçişleri Bakanlığı’nın görevini yürüten, KYB mevcut Berhem Salihi’i adayı göstermişti.

KDP lideri Mesud Barzani ise bir kez daha gün gün karşılıyor ve koltuğunda KDP’ye devredilmesinde ısrarını sürdürüyor. Kürtlerin yetiştiricisi meclise giriyor.

Başkanlık seçimi için 329 sandalyeli mecliste 220nin oyu gerekiyor.

* Haberin görselleri Associated Press’ten servis edilmiştir. Görsel temsilidir.
Leave a Comment