İran İslam devriminin lideri Humeyni’nin baba evinin ateşe olacağı iddia edildi

Sosyal medyada, Ayetullah Humeyni’nin Humeyn yorumuki müzeye çevrilen baba evinin hayali bir binaya bazı kişiler tarafından molotof kokteyli atıldığını gösteren görüntüler paylaşıldı.

Görüntülerde dün akşam Humeyni’nin evinin ateşe verildiği iddia edilirken molotof kokteyli atılan binanın bir bölümünün alev aldığı görüldü.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı ise dün Humeyni’nin evinin az sayıda kişinin katıldığı bir gösteriye gitmesi ancak evin yakıldığına dair sosyal medyadaki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Haberde, İran İslam devrimi liderinin müzeye çevrilen evinin kapılarının sonuçlarına açık olduğuek, binada hasar bulunmadığını gösteren bilgiler paylaşıldı.

İran İslam devriminin yöneticisi Ayetullah Humeyni 1989’da toplumu yitirmişti.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yok olması ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise bir önceki gün sona erdiğinde, gösterilerde 342 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50’den fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

.

Leave a Comment