İran’da gösteriler yeniden başladı – Dünyadan Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de okunduğuna dair 22 Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de bitmeden ölmesinin sona ermesinin protestolar 3. haftasında devam ediyor. İran Öğrenci Sendikası’nın eğitilmesiyle ilgili eğitim kurulu kurulabilir ve üniversitelerin boykot eğitimiyle gösteriler düzenlendi. İran’ın Kürdistan’da esnaf ziyareti yaptı.

Şiraz, İsfahan, Kerman, Kereç ve Tebriz’de üniversite öğrencilerinin başvurularına ve hükümet protestolarına katılacak. Rejim gösterilerine yönelik sloganların gösteride bulunulduğundan ve üniversite öğrencilerinden destek vermeleri istendi. Tahran Üniversitesi kampüsünde gösterilerde, emniyet güçleri ile eylemciler arasında yaşanmaktayken gösterilerine devam etmeye devam etti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Başkent Tahran’da yeniden sokak gösterilerinde ise “Kahrolsun gözartıcı” sloganları atılırken emniyet üreticilerine üreticilerinden yaşanabilir gaz ile müdahale etti.

NE OLMUŞTU?

Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinir olarak İrşad devriyeleri tarafından alındıktan sonra devriye kaldırılan Mahsa Amini’de kaybolmuşti. Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’dan ölüm süresi boyunca gösterimler ülke geneline yaygındı. Tahran Emniyet Müdürlüğü, Mahsa Amini’nin değerlendirme açısından, uygun olmayan başörtüsü nedeniyle alındığını ve karakolda hiçbir fiziki temassız baygınlık tahmin etmişti.

Ülke genelindeki protestolarda devlet görevlileriydi.

.

Leave a Comment