İran’da isyan ediyor: Nika’ya ne oldu

class=”medyanet-inline-adv”>

İran’da 22 tansiyon öğrencisi Mahsa A’da polisi tarafından alındıktan sonra kaybolması üzerine giderek sosyalleşerek devam ediyor. Tatil için herkesin Tahran’da, uygun bir kıyafet giymediği 13 Eylül’de alındı ​​16 Eylül’de kaldırıldığı kursun başından alındı. Amini’nin gözaltındaki darp ile ilgili olan, sadece onunla ilgili değil, Kürt kökeninden dolayı de şiddetli olan önelmişti.

İran'da isyan ediyor: Nika'ya ne oldu

LİSELERE SIÇRADI

İran’da sonra Kürt girişli olarak burada yaşayan olarak patlak veren protestolar, daha tüm geçiş ve eğitimler verdiler. İran’daki gösteriler bugün 3’üncü haftasını sürerken, polis ileler arasında kalanda can 100 tamam’e, 1500’den fazla kişi tarafından alındı. İran dini lideri Ayetullah Hamaney’in katliamı soruşturması tamamlanan 620 kişi öldü.

class=”medyanet-inline-adv”>

Üniversitelerde hedeflere yönelik liselere de sıçradı. Bazı videolarda, okul tulumları liseli kız çocuklarına salladıkları ve “Diktatöre ölüm” diye dininde aleyhinde sloganlar görüldü.

‘KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK’

İran’daki kadın hareketinin sloganı “, yaşam ve özgürlük” oldu. Elburz bu merkeze bağlı Kerec bölgesinde, bir grup genç küçük sokaklarda sloganları görüntü paylaşıldı. İranlı siyasi analist Esfandyar Batmanghelidj, “Eğer bu protestolar gerçekleşirsa, bu kesinlikle kızabilir sonuçta olacak” değerlendirmesinde bulundu.

ÖLÜMÜ SORUŞTURULACAK

Bu arada, Mahsa Amini’nin sona ermesinden sonra, bu kez protestolarda sona ermekten daha sonra sonuçtan çıkan 16 gündem oldu ve Nika Şekarami oldu. Nika’nın cesedi 10 gün sonra eğitim. Burnu ezilmiş ve darbelerden kırılmıştı. BBC’ye göre Nika’nın naaşı teslim edilmek yerine, pazartesi gecesi gizlice başka bir köyde defnedildi. İddialar üzerine Nika’nın bitmek üzereyken soruşturma başlatıldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

ASIL SORUN EKONOMİK

Öte yandan, Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer alan analize göre, İran’da ahlak polisinin tarafından yönlendirilmek için amaçlananların asılılması amaçlanan, ekonomik hayatta kalmak kötüleşmesi olacağı iddia ediliyor. 2015’te İran’ın yüzde 20’si küçük çocukta kalmışken, bu günlerde.

İran'da isyan ediyor: Nika'ya ne oldu

FRANSIZ OYUNCULAR SAÇLARINI KESTİ

Oscarlı oyuncular Marion Cotillard ve Juliette Binoche ile kullanan Jane Bir’in başarıları için tüketen kadınlar için, İranlı desteklerini kestikleri bir video yayınladı. Video kolajda “Özgürlük için saç” düzeni. Binoche de saçını keserken “Özgürlük için” dedi.

.

Leave a Comment