İran’daki protestolarda devrim muhafızları komutanı öldürüldü – Son Dakika Dünya Haberleri

İran’daki Mahsa Amini’nin ölümüyle ilgili protestolar ülke boyunca sürerken, Kirmanşah örgütünün bir ölüm haberi geldi.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre, ülkenin bulunduğu yer Kirmanşah eyaletine bağlı Şehne ilçesinde rehberlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Çatışmada Devrim Muhafızları Ordusu istihbaratının Şehne bölgesindeki şefi Albay Nadir Birami’nin öldürüldüğü bildirildi.

Sehne Kaymakamı Cihanbahş Zengene Tebar olayına yaklaştığında, Kirmanşah’ın geldiğiki Sehne’nin gelişi sırasında göstericilerin güvenlik güçlerine saldırdığını ve saldırıda Albay Birami’nin bıçaklanarak hayatını kaybettiğini söyledi.

İranlı yetkili, saldırganların olayı hemen ardından yakalanmıştır ve yargı yetkililerine teslim edilmiştir aktardı.

İRAN’DAKİ GÖSTERİLER

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yok olması ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise bir önceki gün sona erdiğinde, gösterilerde 342 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50’den fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Son olarak dün akşam Meşhed, Senendec ve Bukan kentlerindeki gösteriler sırasında biri yarbay 5 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü açık olmuştu.

Leave a Comment