İş çığırından çıktı, vatandaş isyan etti! “Ekspertiz”de “Yok artık daha neler” dedinden gelişme

Sıfır araç kullanım ömrünü tüketen ikinci el araç alımına yönlendirildi. Hal böyle olunca ikinci el arabayı almak isteyen vatandaş aracına binmeden önce ekspertiz firmasına götürüyor. Ekspertiz ücretleri ise son günler tırmanışa geçti. Kriterler firmasından firmaya değişiklik gösterirken ekspertiz ücretleri 3 bin liraya kadar çıkmış durumda. Peki böyle bir durumda vatandaş ne olmamalı?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: ”İkinci el oto satışlarında ekspertiz zorunluluğu getirildi. Bu paketi çok önemli. Raporu yazan ekspertiz şirketi ya da kişi araçta daha sonra ortaya çıkacak ayıplardan sorumlu oluyor. Dolayısıyla fiyatların yükselmesinin ikinci el oto çalıştırma araçlarını almak isteyenlerin müşteri mecburiyetinin kullanılması tezahür olarak kullanılmıştır.

Yani burada zorunlu olarak satın alınması araca ekspertiz yaptıran tahtta oldukça ciddi bir meblağ sürmete karşı karşıya kalmakta, ücret ödemekten kaçındığı takdirde araçta ortaya çıkabilecek risklerle baş başa bırakılmaktadır. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı’nın, yetkililerin oto ekspertiz ücretine belirlenecek bir skalaya göre tavan ücreti uygulaması yerinde olacaktır.

Oto ekspertiz yaptıracaklar dikkat

Ya bu bedeli ödemekten kaçınacak riske girecek ya da çok yüksek bedel ödeyerek ekspertiz raporunu elde edecekler. Yaptırmasa riskli büyük, yaptırırsa maliyeti yüksek, bu durum değerlendirmesi açısından ilgili Bakanlıkların skala düzenleyerek tavan ücretinin verilmesi gerekiyor. Burada verilen değer ölçüsü olarak alınabilir. Örneğin 300 bin 500 bin arası araca istenecek ekspertiz bedeli yine 500 bin-800 bin lira araçlarda farklı olabilir.”

İstanbul Motorlu Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ise ilgili bakımlarını anlattı: “Motorlu araç satış yönetmeliği gereğince alışma ve satış gereksinimlerinin ekspertiz zorunluluğunu kaldırma ve artan iş yeri maliyetleri ile birlikte fiyatları 2’ye 3’e katladı. Ekspertiz ortalama maliyetleri 1000 ila 1500 lira civarı ancak detaylı kontrollerde fiyat 2-3 bin lira civarına gelebiliyor.

Vatandaşlar, yüksek ücret ödememek için ne yapmalı?

Otomobil alacaklara her zaman dile getirdiğimiz ilk tavsiyemiz otomobilleri mutlaka yetki belgeli 2. el otomobil satıcılarından almaları. Yetki belgeli satıcılar mevcut yönetmeliğe tabi olduklarından araç alım ve satım işlemleri ekspertiz kontrolü işlemleri görevleritalar. Araç almak isteyenler sorun yaşamamak adına mutlaka yetki belgeli satıcılardan alışveriş severlerin ürünlerini ekspertize göstermeliler. Yüksek tutarlarda ödeme yapmaktan sonra kaliteli hizmet alımı doğru rakamlar adına daha bilinen referansı güzel ekspertiz noktalarını tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Otomobil ekspertiz hizmeti son kullanım süreleri oldukça revaçta olan bir sektör. Elbette her sektör gibi düzenleme şartı. Son dönemler TSE kriterleri olarak hizmet açısından bir standart oturtma çalışmaları var. bölümleri hizmet standardı gibi fiyat konusunda da sağlanacak hizmetin detayını sağlayacak fiyatlamada standart getirilebilir. Bu sayede fahiş fiyat bulmanın önüne geçilebilir.”

KAYNAK: MİLLİYET

.

Leave a Comment