İslam Memiş dolarda yapılacak operasyon açıklandı. Tarih vererek uyardı

Ünlü finans analisti İslam Memiş’ten dikkat çekici dolar yorumu geldi.

DOLARDA OPERASYON İDDİASI

2023 yılındaki seçim törenini hatırlatan İslam Memiş, dolar kuru üstünden yeni operasyonlara dikkat çekti.

Süper haber’de yer alan habere göre Taksim saldırısının operasyonlarının başlangıcı olduğunu vurgulayan İslam Memiş, “Taksim’de masum insanların ölümüyle son terör saldırısı bu operasyonun startının verildiğini işaret ediyor. Türkiye’nin ekonomisini bozmak için, insanların algısını tamamen farklı yönlere çekecekler. Döviz bir Yatırım aracıdır, döviz şöyle alın olacak, böyle olacak gibi açıklamalar tamamen istihbarat çalışmalarıdır.Geçen yıl aralıkta bu operasyonları görüldü.İnsanlar galeyana geldi.Gazza geldi ve 8.80 TL’den 18 TL seviyesinde gören herkes hücum etti.Aradan bir yıl kaçışne rağmen o dolardan edinilen zararlarını gideremediler.İnsanlara söylüyorum ki.Yine aynı operasyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.” söyleyerek uyardı.

“2023’TE DOLAR’DAN UZAK DURUN”

Yıl sonu dolar kuru tahminini paylaşan Memiş, doların artık hükmünün biteceğine işaret etti.

Memiş, şu ifadeleri kullandı:

Doların 20-21 TL aralığını görme olasılığı yüksek ve buralar test edilebilir. senluslararası piyasalarda ise dolar biraz daha stabil seyredebilir.

Türkiye altın rezervini arttırdı. Kendi paralarıyla, kendi para birimleriyle, dijital paralarıyla ticaret yapacak, doları ekarte edecek, doları saf dışı bırakacak yeni bir düzen geliyor.

Dolar kurunun ataklarında, bankadaki döviz mevduatlarının artışında etkili olabilir. Buraya dikkat çekmek istiyorum.

İkinci önemli sebep ise şu; evet erişim koruması yüksek, faiz geri geliyor, insanlar şu an da krediye ulaşamıyor. Ancak bu sıkıntılı süreç şubat, mart aylarına kadar olacaktır. Çünkü ekonomik açıdan bir ay olarak geliyor. Dolar kenarları yeni bir zirve yeni bir atak yılın sonu doğru olabilir. 2023 yılı mart ayı itibariyle de dolardan uzak durmak lazım.

Dolar aslında bir yatırım aracı değildir. Bunu insanlara sıkmak sıkmak. Cumhuriyet dönemine kadar bakışımız, çalışanların kuma gömdüler, doları sürekli insanlara bir yatırım aracı olarak tercihler ve kültür olarak insanlara bunu yerleştirdiler ama işin boyutunu hiçte öyle değil.

Son yirmi yıllık getiriye baktığımız zaman gram altın TL fiyatı yüzde 6 bin 290 kazandırarak en çok kazandıran yatırım aracı olarak tarihe geçti. Borsa en çok kazandıran ikinci yatırım aracı oldu. Euro en çok kazandıran üçüncü yatırım aracı oldu. Dolar ise en çok kazandıranlar arasında dördüncü sırada yer aldı. Dolayısıyla doların adı var ama getirmek yok. Vatandaşlarımızın bu noktadan döviz yoluna dikkat etmesi gerekiyor.”

.

Leave a Comment