İsveç ve Finlandiya’ya NATO şoku! Son dakika: Macaristan’dan geri geldi

Macaristan’dan NATO kararı

İsveç ve Finlandiya’nın NATO ülkelerini Türkiye dışında onaylamayan tek ülke olan Macaristan’dan yeni bir açıklama geldi.

Slovakya’da düzenlenen Vişegrad Grup Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenleyen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri için onaylanması gereken belgeler 2023 yılının ilk kuruluşunu imzalayacağını duyurdu. Macaristan’ın iki ülkedeki NATO üyelerine de destek verdiklerini söyleyen Başbakan Orban, parlamentonun üyeliklerini onaylayacağını söyledi.

Macaristan Hükümeti, İsveç ve Finlandiya’nın serbest bırakılmasıyla ilgili taslağı Temmuz ayında parlamentoya sunmuş ama Başbakan Orban’ın partisi Fidesz’in üçüncü iki çoğunluğa sahip olduğu parlamentoda tüketilmemişti.

FİNLANDİYA BAŞBAKANI ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, 11 Kasım’da Türkiye ve Macaristan’ı Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularını onaylamaya çağırarak, “Tüm ülkeye şimdi Macaristan ve Türkiye’de. “görüşümü” kullanmıştı.

Türkiye, geçmiş Haziran ayındaki tarihi NATO zirvesinde en üst düzeyde yöneten Finlandiya ve İsveç’i veto ediyor. Terör örgütlerini genel olarak Kopenhag ve Stockholm’le bir protokol imzalayan Ankara, verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor.

* Haber görselleri Associated Press’ten servis edilmiştir.
Leave a Comment