İtalya’dan SAMP-T için yeşil ışık

Endonezya’nın ev sahipliğindeki G20 Liderler Zirvesi’nde bu yılki ana gündem Rusya-Ukrayna savaşı ve bu durumun içerdiği küresel etkilerdi. Ancak özellikle liderlerin ikili görüşmelerinde kritik konular da ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştü.

Erdoğan’ın doğrudan görüştüğü bir diğer isim ise İtalya Başbakanı Giorgia Meloni oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye dönüş yolunda gazetecilere gidecekleri Meloni ile kısa ama verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi ve SAMP-T meselesinin de ele alındığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İtalya Başbakanı Meloni ile görüşmesinde SAMP-T meselesi de gündeme geldi.

[Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İtalya Başbakanı Meloni ile görüşmesinde SAMP-T meselesi de gündeme geldi. ]


İtalya’dan SAMP-T için yeşil ışık

Meloni’nin görüşü ilgili olarak “Teknik bazı sorunlar kaldı. Yapıtları da anlatımları yoluyla, İtalya, Türkiye SAMP-T Fransa yayınını kısa zamanda çözelim.” Hedefine dikkat çeken Erdoğan, böylece SAMP-T için yeni bir davranışı korumak da duyurmuş oldu.

Hatırlanacağı üzere Erdoğan, Fransa Lideri Macron ile bu mesele farklı tarihlerde ele geçirilmiş ve söz konusu sistemlerle ilgili Ankara-Paris arasında daha sıkı bir diyalog çıkışı konusunda iki liderin ortak noktasında buluşmuştu.

Son olarak Temmuz ayındaki telefon görüşmesinde Erdoğan Macron’a SAMP-T konusunda nihai kararların ‘tam yönetimi’ prensibi çerçevesinde azami iş birliğini içeren ortak bir sistem geliştirmişti. Erdoğan’ın dikkat çektiği bir diğer konuyu da tedarik projesinin ele geçirdiğinı konusunda Ankara’nın adım atmaya hazır olduğuydu…

Türkiye'nin SAMP-T füze evi yolculuğu uzun yıllar masada olan ve konuşulan ifadendı.

[Türkiye’nin SAMP-T füze ailesi yolculuğu uzun yıllardır masada olan ve konuşulan konulardandı.]


Yeni Rota Avrupa mı?

Türkiye hem S-400 süreci hem de ABD’ye son dönemleri ilettiği ‘Pahalı da olsa Vatansever olabiliriz’ mesajıyla yönü belli oldu. Ayrıca hali hazırda yerli ve milli olarak sürdürülen orta-uzun menzilli füze savunma sistemi de tüm hızıyla devam ediyor.

Böyle bir darbe Ankara’nın yeniden SAMP-T meselesini en üst düzeye çıkarılması ‘Füze savunmasında yeni adres Avrupa mı?’ yanına getirdi.


SAMP-T sistemi neden önemli?

SAMP-T, İtalya ile Fransa’nın ortaklaşa kurduğu ve bir süre sonra ‘Avrupa’nın füzesi’ ismiyle anılan bir füze savunma sistemi. Sahip olduğu özelliklerle kendi alanında ‘dünyanın en iyilerinden biri’ olarak kabul ediliyor. Aslında SAMP-T füze füzesi 2008 yılında da Türkiye’de gündem olmuştu.

O dönem bazı siyasi tercihler, Çin savunma sisteminin ağırlığını kazanma, ardından ABD ve diğer okul açıklamaları sonunda kimi durumları nedeniyle hem SAMP-T hem de Çin füzeleriyle ilgili olarak rafa kalkmıştı.

Sadece İtalya ve Fransa’nın savunma envanterinde bulunan SAMP-T, bir lançerde 8 füze taşıma danışmanına sahip. Radarı ile 360 ​​derece izleme yapan SAMP-T, 100 kilometre mesafe ile 20 kilometre yükseklikteki balistik füzelere, 30 kilometre yükseklikteki hava soluyan uçak gibi yükselişe karşı angajman yeteneğine erişebiliyor.

Erdoğan ve Macron'un görüşmelerinde savunma sanayii birlikleri de gündeme geliyor.

[Erdoğan ve Macron’un görüşmelerinde savunma sanayii işbirlikleri de sıklıkla gündeme geliyor.]


NATO sistemi dahil edilebilir

Türkiye’nin envanterine muhtemel bir SAMP-T yayma farklı dinamikleri de doğrudan yansıtma potansiyelinde. Avrupa ürünü olduğu için SAMP-T Ankara’nın kullandığı diğer sistemlere de entegre bulunabilecek ve buralarda NATO sistemine dahil edilecek.

Türkiye’nin orta ve uzun menzilli balistik füzeler üzerinde uğraştığı ve kimi kritik projelerde çok önemli satın almalar edindiği bir sır değil. Fransa-İtalya ikilisi de bu süreci yakından izleyenler ve Türkiye’nin en yakın ülkesi yerli/milli uzun menzilli savunma sistemlerine sahip olduğunu biliyor.

Fransa ve İtalya’nın SAMP-T projesinde çok da fazla müşterisi yok. Türkiye’nin de orta ve uzun menzilinde milli hava savunma sistemleri amaçlanıyor. Yani Fransa ve İtalya tarafının ‘Ankara zaten bunu yapacak, biz bu arada satış pazarlamasını’ düşüncesiyle hareket etmesi sürpriz olmaz.

ASELSAN, EUROSAM ve ROKETSAN arasında ilk sözleşme 2018'de imzalanmıştı.  Kaynak: AA

[ASELSAN, EUROSAM ve ROKETSAN arasında ilk sözleşme 2018’de imzalanmıştı. Kaynak: AA]


2018’de ilk imzalar atıldı

Türkiye’nin SAMP-T sistemleriyle ilgili ilk net adım Ocak 2018’de geldi. ASELSAN, EUROSAM ve ROKETSAN arasında “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” metni imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı da söz konusu sözleşmede imzacılar arasında yer aldı ve bu adımla hem Türkiye hem Fransa hem de İtalya’nın alacağı bir hava savunma sisteminin ortaklaşa boyutu hedefini ortaya kondu.

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de yeni nesil SAMP-T Hava Savunma Füze Sistemi’nin kapsamının sözleşmesini imzaladı.

Leave a Comment