Japonya ve Çin liderleri 3 yıl sonra ilk kez bir araya geldi

class=”medyanet-inline-adv”>

Japonya Başbakanı Fumio Kişida ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için Tayland’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Röportajda Kishida ve Xi’nin, Tayvan Boğazı’ndaki durum ve iki ülke arasındaki ceza gruplarında gelen Senkaku Adaları meselesi dahil bölge ve küresel meseleleri ele alındı. Görüşmede Başbakan Kişida’nın Pekin’in Doğu Çin Denizi’nde bulunan Japonya kontrolünde bulunan Senkaku Adaları askeri operasyonları ve Tayvan üzerindeki baskısından gördüğü endişeleri Xi’ye ilettiği öğrenilirken, Xi’nin ise bölgesel ihtilaflarla ilgili açıklamaları daha önce benimsenen ilkelere ve ortak anlayışlara bağlı kalmanın ve farklılıkların doğru bir şekilde yönetilmesi için siyasi bilgelik göstermenin önemine vurgu yaptığı kaydedilmiştir.

Kişida görüşme ile ilgili olacağını, “Liderler seviyesinde de olmak üzere çeşitli seviyelerde yakın iletişim kurma ve ikili ilişkiler geliştirme konusunda mutabık kaldı” dedi. Xi ise Çin ve Japonya’nın ortak çıkarları ve işbirliği potansiyeline sahip olduğunu belirterek, iki komşunun yeni çağın gerekliliklerine uygun ilişkileri kurmasını umduğunu ifade etti.

class=”medyanet-inline-adv”>

3 YIL SONRA İLK görüşme

İki ülke arasındaki geçiş normalleşmesinin 50. yıl dönümü olan 2022’de gerçekleşen toplantı ile Japonya ve Çin liderleri yaklaşık 3 yıl sonra ilk kez bir araya geldi oldu. En son seçim konuşması yaptığı sıradaki çalıştırmaya uğrayarak hayatını kaybeden eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Aralık 2019’da yaptığı Çin ziyaretinde Devlet Başkanı Xi ile görüşmüştü.

.

Leave a Comment