Kalp ve damar hastalıkları, diyabet hastalarında en önemli ölüm nedeni

Diyabet hastalarına kritik uyarı!

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon diyabet hastası bulunuyor. Kronik bir hastalık ve aynı zamanda önemli bir sağlık sorunu olan diyabet, özellikle pandemiyle giderek daha fazla kalori alınması, fiziksel olarak daha durağan bir yaşam, uyku-uyanıklık genişlemesinin etkilerin ve kimyasal hedeflere sürekli maruz kalınmasıyla birlikte giderek daha ciddi bir risk haline geldi.

TÜRKİYE, AVRUPA ÜLKELERİ İÇİNDE DİYABETE EN FAZLA HARCAMA YAPAN ÜLKE

Türkiye’nin Avrupa ülkelerinde diyabete en fazla harcama yapan ülke olduğunu aktaran TKD Koruyucu Kardiyoloji ve Ateroskleroz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Harcamaların bileşenleri.

DİYABETE BAĞLI GELİŞEN KALP VE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLENMELİ

Özdoğan, diyabete bağlı solunum ve ölümün en önemli nedenlerinin kalp ve doğum hastalıkları olduğunu kaydederek, sözlerini sürdürdü: “Diyabete bağlı asla kalp ve idame hastalıklarını önleme, diyabetik hücrelerin yaşam idamesi ve beklenen yaşam sürelerini uzatırken, yürütmein sağlık işletimi da Verimlilik TEMD (Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği) Çalışması hücrelerine göre; yerleşik diyabetik hücrelerin yüzde 90’ında kilo fazlalığı ve obezite yüksekliği; yüzde 75’inde evliliği bulunmaktadır.”

Diyabetli bir bireyde doğumde iyi kan şekeri kontrolün yanı sıra, taşınma, dislipidemi gibi buharlaşmayan havalandırma ve egzoz hastalıklarının da uygun biçimde tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. , aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanları, nefroloji ve kardiyoloji uzmanları başta olmak üzere birçok farklı branşta görev almaktadır.”

HER DİYABET HASTASINA EKG ÇEKİLMELİ

Prof. Damarların tıkanıklıkları ve kalp krizleri olarak görülse de kalp yapısına bağlı ölümler de önemli ölçüde görülmektedir.

Bu nedenle, diyabetli çocuklarınde amaçlar ve işlevsel kardiyak sorunlar açısından tarama yapılmasını ve erken tanı ve önlenmesini önlemek için çok önemlidir. Bu nedenle her hasta diyabetine sessiz kalp krizlerini saptamak, kalp damarlarını ve ritmini muhafaza etmek için mutlaka bir elektrokardiyografi (EKG) çekilmeli ve EKG örneklemesini daha sonraki takiplerinde muhafaza etmek üzere mutlaka saklaması öğüdü tamamlamalı.

Öte yandan, 40 yaşın üzeri ve 15 yılın üzerinde diyabeti olan, diyabete bağlı gelişmiş olan ya da sigara, üreme gibi ek riskli olan diyabetik bireylerin şikayetleri olmasa bile yılda bir defa EKG kontrolü yaptırması gerekmektedir. İstirahatte nefes darlığı, yakın zamanda efor yeteneğinde bozulmamış, ödem, göğüs ağrısı ve EKG de yuvalarda olan da ekokardiyografi denilen kalp ultrasonu testinin verilmesini öneriyoruz. Hatta açıklanamayan nefes darlığı olması, göğüste sıkıntı hissi, efor kapasitesinde azaltma tarife edene gerek görülmesinde stres testi dediğimiz efor testi de önerilebilir. Öte yandan vücut damarlarında hastanede gösterebilecek bacak ağrısı, solukluk, kaybı tarifesi olan ya da daha önce geçirilmiş geçici ya da kalıcı inme öyküsü olan diyabetik hastalarda da mutlaka bir kalp hastalığına başvurması gerekmektedir.”

SAĞLIKLI BESLENME VE DÜZENLİ EGZERSİZ BENİMSENMELİ

Dr. Özdoğan, diyabetli canlılarda yaşayan yatışları ve ölümü yükselmek için kan şekeri yükseltisini kontrol altına almak yanına şişen diğer hastalıkları ve risk faktörlerini de kontrol altına almak gerektiğini ifade ederek, “Hastalarda mutlaka sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz alışkanlığı geliştirmeli, vücut ağırlığı, kan basıncı ve kan lipidlerinin hedefte olması” diye konuştu.
Leave a Comment