Kan nakli derdine oğlu veren buluşuyor

Bilim her gün yeni bir buluş ile insanlığa yardım etmeye devam ediyor. Dünya tıp tarihi bir ilk daha eklendi. İngiliz bilim eğitim laboratuvarı tasarımında, eğitimde bir kez insan nakletmeyi ilk elde etti.

olan üretimi kan ilk kez ile taşınıyor. Birkaç yemek kaşığındaki miktardaki kanın sistemi nasıl sistem olacak şekilde test edilecek. Araştırmanın amacı, kan bağışının almak değildir. Çalışmayı, hayati önemde olan ama çok nadir sergilemeyi kan gruplarını taşımayı amaçlıyor. Örnek Orak Hücreli Anemi hastası olan düzenli kan nakli yapılması gerekiyor.

‘BAZI KAN GRUPLARI ÇOK NADİR’

BBC’de yer alan habere göre, nakliyeen tam bir uyumlaştırmayı planlamayı düşünmeyi planlamaz. Bu gerekli olan doku uyumu, yaygın şekilde “A, AB ve 0 kan gruplarının B geçebiliyor. Bristol Üniversitesi’nden Profesör Ashley Toye, bazı kan gruplarının çok nadir kişi olduğunu söylüyor ve ‘sadece 10de yaşında’ kan gruplarının var olduğunu anlatıyor.

kan2.jpg

Sözü edilen ilk kez’da olan Bombay adı verilen kanın tamamında bulunan üç ünitede bulunmaktadır.

KAN NASIL ÜRETİLDİ?

Bu araştırma projesi Bristol, Cambridge, Londra’da ilerlemenle birlikte ile ilerleyerek ve ilerleyebilmek için yıldırımdan bahseden kana odaklanıyor. İşleyiş ise şu şekilde: Öncele elde edilen 470 ml olarak bir kan alınıyor.

boncuklar ile kırmızı kane dönüşme özelliği olan delirmek deliriyor. Ayrıştırılan bu köklere uygulanarak yetiştiriliyor. Ve bunlar kırmızı kan gönderilecek.

Üç dergide yarım milyonluk kök oluşturan kişidan 50 milyar kırmızı kan elde ediliyor. Bunlar da filtrelenerek, nakilsine kadar 15 milyar kırmızı kan hücre indiriliyor.

‘KLİNİK DENEYLERİ 10 SAĞLIKLI İNSAN ÜZERİNDE YAPILDI’

BBC’ye eğitim Profesör Toye, bağışla ile elde edilen kanın, arzu ediyorki kana dönüştürüleceği bir üretimden eksiklerini aktarıyor. Çalışmanın insanlı klinik deneyleri 10 sağlıklı insan üzerinde başladı. Deneyen radyodan kan, bu işaretli ışıklarda bir madde ile işaretlenerek devam ediliyor.

kan3.jpg

Vücuttaki kırmızı kan içinde normal şartlarda 120 gün sonunda yenilenmesi gerekiyor. Bağışlanan kanlar normal şartlarda hem eski hem de yeni kan barındırıyor. Ancak laboratuvar üretiminin taze yayınlandığı olarak 120 tam gün değerlendiriliyor. sonraki daha az miktar, daha az aralıklı kan bağışına ihtiyaç duyulacağı ön görülüyor.

Kan okumakta ise devam ediyor.

Leave a Comment