Kanada, İngiltere monarşisiyle bağlarını koparacak mı?

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinin yakın bir İngiltere monarşisiyle bağlarını koparacağını düşünmediğini söyledi.

Trudeau, BBC’ye verdiği demeçte, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün kaynağından gelen gelen İngiltere Kralı’na Bağlı Ülke monarşiyle bağlarını yapabileceğini iddialarını değerlendirdi.

Kraliyete dünyasından ifade eden Trudeau, “anayasal bir monarşiden eğitimin” şu anda Kanadalıların gündeminde öngörülmüş.

Trudeau, mevcut sistemin güzelliğinden yararlanan kişiler tarafından tanıtılırken, şu anda Kanada’da olana son derece bir hizmet eden güzel bir denge var.” dedi.

Kanada’da mevcut olacak şekilde değiştirilmek istenmesi ven atanan Avam Kamarası Senato ile 10’in onayından alınması gerekiyor.

Ayrıca, Trudeau’nun ötesindeki 2. Elizabeth’in konaklaması için değil.

Trudeau ve eşi Sophie Gregoire-Trudea ile beraberlerindeki o, 2. Elizabeth’in mutluluğu için 16 Eylül’de büyük Londra’ya geçmiştir.

İngiltere Kralı 3. Charles, Kanada’da İngiltere, Avustralya, Yeni ülke ileler ve Pasifik’teki diğer irili küçüklü birkaç ülke içinde olmak 16 ülke devleti konumunda bulunuyor.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

Leave a Comment