Kaşıkçı davasında şok karar: Biden’dan Prens Selman için dokunulmazlık talebi

Biden duruşu, 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı davasında Suudi Veliaht Prensi Selman’a dokunulmazlık verilmesini istemesi tepki çekti. Bu karar, Prens Selman’ın cinayetinden sorumlu tutuklamaya yönelik son girişimin de kapısı kapatıldı. Türkiye’nin Kaşıkçı dosyası Suudi Arabistan’a devretmesi de büyük tepkiye yol açmıştı.

Kaşıkçı davasında şok karar: Biden'dan Prens Selman için dokunulmazlık talebi

ABD’de Joe Biden duruşu, 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda vahşice öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili kamu davasında, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a dokunulmazlık yayımını istenen haberi büyük tepki çekti.

ABD Adalet Bakanlığı’nın mahkemeye başvurarak Kaşıkçı cinayeti davasında Prens Selman’a dokunulmazlık iletimini istediği ortaya çıktı. Başvuruda oturma, Selman’ın başbakanlık koltuğunasının dokunulmazlık örnekleri ifade edildi. ABD cinayetine sert tepki gösterdiği ve yaptırım uyguladığı takdirde, buna karşı uluslararası hukuka göre devlet kararı başındaki bir kişinin dokunulmazlık kapsamına alınması amacı ifade edildi.

KAŞIKÇI’NIN NİŞANLISI: BİDEN, KATİLİ KURTARDI

ABD basını, bu kararın Prens Selman’ı cinayetten sorumlu tutuklamaya yönelik son girişime de kapısının kapatıldığına dikkat çekti. Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Twitter’da “Cemal bugün bir kez daha öldü. Biden, katile dokunulmazlık yaparak onu kurtardı. Suçluyu kurtarıp suça ortak oldu” ifadeleriyle karara tepki gösterdi.

Pek çok hak örgütü de karara itirazda bulundu.

Kaşıkçı cinayeti hem Ankara-Riyad hattında, hem de Washington ile Riyad arasında kriz yol açmıştı. Biden, 2019’daki başkanlık kampanyası sırasında Cemal Kaşıkçı’yı öldürdüğü için Suudi Arabistan’ı “parya” haline getirme sözü konutu. Cinayetle ilgili 2021’de açıklamalar ABD istihbarat raporunda, “Kaşıkçı’nın Prens Selman’ın kayıtla öldürüldüğünün düşünüldüğü” ifade edilmişti.

Öte yandan, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında alternatif enerji kaynağı arayışındaki ABD yönetimi, son dönemde Suudi Arabistan’la ilişkileri düzeltmeye çalışıyor. Son aylarda iki ülke arasındaki temasların dikkatini çekerken Biden, eleştirilere rağmen temümüzde Suudi Arabistan ziyaretinde Prens Selman ile araya bir geldi.

Türkiye’nin de nisan gördüğü Cemal Kaşıkçı dosyası Suudi Arabistan’a devretmesi büyük tepkiye yol açmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce sert bir şekilde eleştirdiği Prens Selman’la birkaç defa bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu'ndan Washington Post gazetesine Cemal Kaşıkçı için taziye ziyareti İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu’ndan Washington Post gazetesine Cemal Kaşıkçı için taziye ziyareti Kaşıkçı'nın eşiğinden Türkiye'ye çağrı: Cinayetle ilgili kanıtları verin İlginizi Çekebilir Kaşıkçı’nın eşiğinden Türkiye’ye çağrı: Cinayetle ilgili kanıtları verin

.

Leave a Comment