Kasko fiyatları rekor kırdı – Ekonomi Haberleri EKONOMİ

Kasko fiyatlarında rekor sahne gerçekleşti. Türkiye Sigorta Birliği’ne göre kasko fiyatları yüzde 174 arttı.

Daha önce 5 bin liraya yaptırılan bir kaskonun bedeli neredeyse 15 bin liraya kadar çıktı. Sigortacılar, fiyat artışının nedeni olarak araç değerlerinin üç kat artmasını gösteriyor.

TOBB Sigorta Komitesi Başkanı Levent Korkut, fiyatların doğal olarak satışını belirten şu ifadeleri kullandı:

“İşçilik tahminlerinin artması, asgari ücretlerin yükselmesi, yedek parça fiyatlarının ciddi bir şekilde yukarı tırmanması ve kullanım değerlerinin de geçen yılın çok üstünde olması doğaldır ki çarpan aynı olsa dahi çarpan rakamları farklı olması nedeniyle yukarı çıkıyor.”

Yedek parça fiyatlarının yükselmesi de hasar maliyetini de arttırdı. Sektör görevlilerinin bu nedenle, sigorta işletmelerinin kar etmekte olduğunu belirtiyor.

MUAFİYETLİ SİGORTA ÇAĞRISI

Fiyatların kullanıcılarının bir boyutu da kasko kuşlarından vazgeçmesine yol açtı. İstatistiklere göre, kasko yaptıran her 100 sürücüden 8’i artık yaptırmıyor. Ancak, gelecek vadedeki fiyatlarda daha fazla dizi beklenmiyor.

Kasko yaptırmayan işletmeye ise, muafiyetli sigorta işlemlerinde bulunuluyor. Muafiyetli kaskoda sürücü belli bir miktara kadar kişi sahibi üstleniyor. Sigorta şirketi sadece özelliklerin belirttiği rakamların üzerine çıkması durumunda ödeme yapıyor.


Emrullah Koçin
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Emrullah Koçin

.

Leave a Comment