Katar, Dünya Kupası’nda içkiyi yasakladı; İbrahim Kalın tebrik etti!

2022 Dünya Kupası’nın çıkışına 2 gün kala ev sahibi Katar’ın baskısı sonucu, stadyumların içinde ve çevresindeki içecek satışı yasaklandı. Kupanın sponsoru ise bir bira markası. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar’ı içki yasağından dolayı tebrik etti.

Katar, Dünya Kupası'nda içkiyi yasakladı;  İbrahim Kalın tebrik etti!

Abone ol

Google Haberleri

2022 Dünya Kupası’nda stadyumların içinde ve sonraki takımı satılamayacak. Yalnızca ‘alkolsüz bira’ adı verilen içeceklerin satılmasına izin verilmesi.

Ev sahibi Katar, Dünya Kupası’nın sponsoru olan bira markasının tribünlerde daha az görünmesinin gerçekleşmesini sağlar. Bira markasının 8 sahasında her maçtan üç saat önce ve bir saatten sonra bira satabilmesi planlanıyordu.

Ancak 20 Kasım’da başlayacak turnuvaya 2 gün kala, içki satışı tümden yasaklandı.

Katar, FIFA’ya, 8 Dünya Kupası stadında bira satışını durdurması için istekte bulunmuştu. FIFA’dan sonra yapılacak olan Katar’ın baskısının sonuçlandığı görüldü.

FIFA, ev sahibi ülke yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonrasında, sahaların içinde ve yanında içki satışının yapılamayacağını, satış merkezlerine uzak noktalarda yapılabileceğini belirtti. Stadyumlarda ise ‘alkolsüz bira’ denilen içecekler satılabilecek.

Elde edilen yasak kararı, FIFA’nın bira şirketiyle yaptığı on milyonlarca teslimat sözleşmesinin sonuçlarını yorumluyor.

Monarşi ve siyasal İslamcı bir anlayışa yönetilen Katar’da halka açık yerlerde içki kullanımı tamamen yasak. Ülkede sadece sınırlı sayıda ve lüks tesislerde bulunan restoran ve barlarda içki servisi yapılıyor.

2022 Dünya Kupası, Pazar günü saat 19.00’da Katar ile Ekvador arasında Al Bayt Stadyumu’nda oynanacak maçla başlayacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN TEBRİK ETTİ!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise ilgili Twitter hesabından yaptığı İngilizce anlamı Katar’ı tebrik etti.

Katar’ın belirlediği bir karara varılacağını savunan Kalın, “Bu, ima edildiği gibi bir ‘Katar muhafazakarlığı’ meselesi değil; halk sağlığı, güvenlik ve düzen düzenidir. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’a başarı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani’yi etiketleyen Kalın’ın bu tweeti Türkçe olarak paylaşması dikkat çekti.

Türkiye’de 2013 yılında saraylarda içki satışına yasak getirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment