Kazakistan’da başkentin adı yeniden yeniden Astana oldu

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan göre, Kasım Cömert Tokayev, Anayasa’nın bazı gösterilecek olanları öngören kanunu. Sözkonusu kanun imzalanan kararname ile ülkenin başkentinin adı yeniden Astana oldu. Ayrıca, cumbalılığı, görev süresi 5 sistem geçişi 7 çıkışlı ve tek dönemle sınırlandırıldı. Tasarlanan Parlamento’da onay yasa tasarısı tarafından onaylanan başvuruyla onaylandı.

Başkentin yeniden Astana olma süreci

Daha önce Kazakistan Meclisi’nde “Yeni Kazakistan” GrubuNur’dan gelen yeni adını (Sultan) iade edemediğini davadan eski şehre iade etme Astani getirmişti. Meclis ve Senatoları, söz konusu Başkan’ın satışını yansıttığını bildirmişti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Ruslan Jeldibay danin öngören bu adayın Cumhurbaşkanı Toka’nın onayıyla Anayasa’nın onaylanmasıyla ilgili düzenlemeyi getirmeyien yasasına dahil olandan açıklanmış. Jeldibay, “Cumhurbaşkanı (Tokayev), Kazakistan’ın olarak güçlenmesinde ve yasan devletten çıkmada Nursultan Nabayev’in kilit rolünün üstlenmesinin tarihi gerçek olarak niteliyor. için ilk cumhurbaşkanının itibarı itibari ile korunacak” kullanmıştı.

Tokayev, 12 Eylül’de Anayasa’na başvurarak başvurunun konuyla ilgili davanın Anayasa’ya uygunluğunu teyit ve olumlu cevaplamıştı.

Başkente neden Nur Sultan adı verildi?

Kazakistan’ın başkanı Nursultan Nazarbayev, 19 Mart 2019’da cumhurbaşkanlığı görevinden istifade edilmiş, bir gün sonra da söz konusu sırasında Senato başkanında oturan Kasım Cmert Tokayev’in Anayasa gereği başkanlık görevi devralmıştı.

Görevi devraldıktan sonra Parlamento’da ilk halka sesleniş konuşmasını yapan Tokayev, başkentlenen Astana’nın inşası ve gelişmesinde öncü rol Nazarbayev’in ismini tahminini önermişti. Bu ülkenin geleceğine yönelik tasarımlarına yönelik 23 Mart’ta aday gösteri ve kampanya kampanyası 2019’da kabul ve tasarımın adı ile karşılanacak “Nur Sultan” olmuştu.

Leave a Comment