‘Kazanan’ kimliği geri geliyor

İsimlere gerek duymaya gerek yok. Kişileri gündemleri sohbeti seçtim hep. Fenerbahçe benimmda “kazanan” bir takımdı.

Işıl ışıldı. Kavgası da kazanımı da büyüktü. Takım da futbol buna göre oynardı. İlk devresi 4-0 kazanılan bir maçın 2. devresinde gol atılamadı diye ıslıklanan takımları oldu.

Bu takımaların içinde ‘denge’ – ‘merkez’ – ‘topun kıymetini bilen oyuncu’ – ‘pas’ falan gibi gömleği giydirildi. Zaten 3 Temmuz “Bütün limanları/kaleleri zapt edilmiş” hale getirilen” insanlar topluluğu; futbol takımı özelinde ciddi bir kimlik bunalımına girdi. Bu takımın elbisesi, hiç uymayan mıymıntı futbol takımının egemen olduğu oldu. Senden bana benden bizim oğlana top çevirmesi modern diye yutturulmaya çalışıldı. Bu vasat / korkak / ishamlı tavır takım özelinden geneline geneline yayılır. Berbat kadro seçimleri, rezil bir arogan Fransız’ın eline düşen transfer, eksik kadrolarla yüksek sesle koşması beklenen teknik adamlar derken, zaman içinde yavaş yavaş kadro toparlandı.

Belözoğlu döneminde yerli değeri artırılmıştır, Vitor Pereira döneminde ise yabancı bir markadır. Nihayet bu sezon’süper’ olmasa da yeterli düzeyde bulunan kadroya dünya çapında bir öğretmen olarak yetiştirilmiştir. aslında ben ve benim gibilerin hocadan “Bu futbol değil, mıymıntılık” de oyunu çöpe attı. Tempo nedir, önde basma, dövüşü çıkartmak nedir, takım boyu 30 metreye düşürmek eklendi.

Çok Arabası var. Kalite artırılabilir. 30 metre düşürülen sistemin geleceği olarak yaşam arka alan ev kalacak, bu dezavantajı giderebilecek stoperler ve oyin bilgisi yüksek bir kaleci. Ön alanda bir tık daha yüksek kalite forvetler olabilir. Bu kapılar vardır ve tartışılacaktır. Ama tempoda, bir bütün halinde hareket etmeye, zorlua, oynadıkları oyundan almaya kimse bir şey diyemez. Fenerbahçe’nin tarihine yakışır oyun budur. İsa ve bu tavırlardan artık vazgeçilmemelidir. Vasatizm gömleği bir daha giyilmemek yırtılıp atılmalıdır.

Ha maç mı? Eskiden penaltı kaçıran Fenerbahçe puan kazanırdı. Şimdi 1 dakika sonra gol atıyor. 5-0 iken en iyi çevirirlerdi artık hala basmaya yurtlar. Eskiden 3 dakika erken oyundan alınsa surat yapamayacakları topların peşinden koşuyor.

İşte aslında bu pozitif enerji. Sizden yararlanmanıza uygun hareket eder, pozitif futbol oynamaktan yana olan görünümden görünümünüzden de çocuk de de futbol yanında olur.

Oyun yorumlanacak ya da övülecek kısımlarını bunlar yaptım. Ben yeniden kazanılmaya başlanacak olan.

Leave a Comment