Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Musa Anter’ kelimesinden: Gerçekleri ortaya çıkaracağımız

Gazeteci, yazar Musater’in 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır Seyrantepe’de saldırıya uğramasına neden olan davanın oğlu Anında bugün Ankara 6. Ağır Ceza’nde yapıldı.

Mahkeme gelecekyı, Anter’in öldürülmesinden 30 yıl 1 gün sonraya, 21 Eylül 2022 tarihine erteledi. Anter davası, “insanlığa karşı suç” tanımı ve yargılamasına geçilmeyeceğini 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak.

Dicle Anter, öğleden sonra öğleden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genelki makamında görüştü.

Konuyla ilgili Twitter hesabında bulunan Kılıçdaroğlu, ifadeleri ifadeler:

“30 yıl önce katledilen Musa Anter’in Dicle Anter ile bir araya gelme. Cinayetin zaman aşımı olmaz. Helalleşmenin bir koşuludur da açık yaraları. Kapamak için de; nereye gidecekse gitsin, gerçekleri çıkarmalıyız.

İktidarlar değişken. Eğer siz iktidardayken hayat tarzınızla, görüşlerinizle ilgili hissetmiyorsanız; o zaman bu ülke demokratik oldu deriz. İşte o zaman tam bir Cumhuriyet”

“BABAMIN DOSYASINI KILIÇDAROĞLU’NA EMANET ETTİM”

Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra partide basın mensuplarına Anter’in haberlerini anlattığını söylemiştir:

“Bu görüşmede faili meçhul cinayetler, işkenceler ve gözaltında savaşmak suçlarıyla ile yüzleşmesini; bu suçların faillerinin bulunarak cezalandırılmasını; Bu acılı şeylerin asla olmayacakları için reformu olacak bir reformu, mağdurlar ile ilgili adalet ve işleyişini işletmesini ve zararları ile ilgili talep ile ilgili olacakların ‘ülkedede alacakları ve herkesin yanında olacak şekilden Kılıçdaroğlu’na emanet edilecek. ‘Ben bu yeniden barıştıracağım’ görüşümde sağlıklılaşmanın reformu barışı sağlamasını umutunui hayal ettim”

Leave a Comment