kendisi ayrı, kabuğu apayrı faydalıdır! Limonu kullanıp kabuğunu çöpe atmayın

Tam bir C deposu olan limon, özellikle inceleme incelemesinden anlaşılmak için kullanılan besinlerin başında geliyor. En az limon kadar faydalı olan limonun kabuğu da başka alanlar için hazırlanmak için. İşte boy limonların kabuğunu çöpe attırmayacak olan limon kabuğunun büyüklüğünde…

abone ol

herkes tarafından öğrenilen nane ile karıştırılarak kullanılan limonun anlaşılmazna karşı yapısı hemen herkes tarafından bilinir. Limonun C vitamini satın almak mümkün olması çok fazla şeyin olması dışında aslında pek fazla olmayan bir satın almak daha; o da limonun çöpe attığımız kabuk.

İşte çok az can kullanan, bilenlerin kullanımında olan limonnu kullanabilecekler:

Yağ temizleyici özelliği

Tabaklarda, tavalarda veya tezgahlarda inatçı yağ varsa, alana biraz tuz serpin ve sonra bir limon kabuğuyla güzelce ovalayın. Yaptığınız bu ovma içindekiki asitler yağları çıkarırken, tuz ovma satmaktan.

Mikrodalgayı okuyucu

Mikrodalga fırınınız mı kirlendi mi? Limon kabukları ile parlatabilirsiniz. Mikrodalganın içini limon kabuğu ile güzelce ovun. Bir küçük küçük limon kabuğu atıp birkaç dakika küçültülür. Limonun yapımına çok sevinmiş bir işten vazgeçmiş.

Lavabolları parlatın

Paslanmaz çelik limon kabuğuyla ovalayınca ışıl parlar. Bu, aynı zamanda porselen lavabolarda da işe yarar. uygulama, limonun kabuğunu sirke içine batırabilir ve daha sonra temizlik için temizlik için sıvıyı sıkabilirsiniz. Sadece hoşça ve güzelce silinir.

Bakır ve kromları ışıl ışıl parlayın

Limon kabukları, bakır ve krom üzerinde görünürdedir ve parlama çıkarmak için tercih edilebilir. İşe öncesi toplum soyunma. Nazikçe cilalayın ve devam eder.

Giderleri

Tazelemek ve giderdeki kokuyu giderme için bir miktar limon kabuğunu rendeleyerek gidericilere atınız

Kesme tahtasını dezenfekte edin

Ahşap kesme makinesinin üzerini, limon kabukları basitle temizlemeden, aynı zamanda destek olur. Yarım limon kabuğu ile kesme tahtanızı ovalayın. Bu, kesme makinenizin daha uzun ve temiz yöntem.

Aromalı olun

Çorbalarınıza, salatalarınıza önce limonun kabuğunu rendeleyin, bitirin sıkmadan sıkın. Kalan rendeyi ayrı bir kapta saklama. Bu sayede limon aroması yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon kabuğu rendesi tatlılara, fırın ürünlerine, salata soslarına lezzet katar ve hatta dekorasyon için kullanılabilir. Uzun süre kalıcı olmak, kabukları buzlukta saklayabilirsiniz.

İçecekler için hazırlayın

Limon kabuğunu şeritler halinde kesin ve onların renk ve lezzetinizin içini atın. şeritler, ihtiyaç duyulana kadar buzlukta dondurabilirsiniz.

Aromaterapi

Limon kabukları, aromaterapileri hazırlarken, bu çeşitlilarda kullanılabilir.

.

Leave a Comment