Kılıçdaroğlu’yla görüşen Suriyeliler: Dedikleriniz ölümden döneriz

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli göçmenlerin en yoğun yaşadıkları kentlerden olan Kilis’te bir dizi programına katıldı. Kentin iş insanları ve kanaat önderleriyle görüşen CHP lideri, Millet İttifakı olarak iktidar yaparlarsa Suriyeli göçmenlere yönelik atacakları Yürüyüş Kilis’te açıkladı.

CHP lideri Suriyeli sığınmacılarla Kilis’te kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya farklı kesimlerden 50’ye yakın Suriyeli katılırken Kılıçdaroğlu ile Suriyeli göçmenlerin tercümanlığını CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur yaptı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN SIĞINMACILARA: ORADA SİZLERE BİR HAYAT KURACAĞIZ

Edinilen bilgiye göre CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Suriyeli göçmenler arasındaki görüşme bir saatten fazla sürdü. Türkiye’de karşılaştıkları açıklamalara değinen Suriyelilerin çoğu ekonomik tablodan ve hayatın pahalılığından yakındı.

Öte yandan CHP lideri ile Suriyeli göçmenler arasındaki görüşmenin bir diğer boyutu Ümit Özdağ’ın elindeki Zafer Partisi oldu. Zafer Partisi’nin “Otobüslere bindirip yola çıkma” söylemini hatırlatan Suriyeli göçmenler bu sözlere tepkiyi geçen, “Biz buraya gelmek istemedik. Zorunluluktan, yaşam koşullarımız orada ortadan kalktığı için buraya buraya geliyor. Bize orada bir yaşam olanağı sağlarken doğal olarak gideriz” ifadelerini kullandı.

Sohbet sırasında bir Suriyeli CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, “Bizi otobüslere yanından gönderecek misiniz” yönlendirmesi yöneltti. Kılıçdaroğlu, “Öyle bir şey yok. Orada size bir hayat kuracağız” yanıtını verdi ve atacakları yürüyüşlerini anlattı.

Kılıçdaroğlu Suriyelilere yönelik atacakları adımları dört başlıkta anlattı. Irkçılık yapmadıklarını, herkesin sığınağını korumayı, kimseyi zorla otobüse bindirerek göndermeyeceklerini, herkesin can ve mal güvenliklerini sağlayacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, okula dönen Suriyelilerin ekonomik koşullarının iyileşmesine yönelecek de atımlar atacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun atacakları konferans anlatımının ardından toplantıya katılan Suriyeliler “Söyledikleriniz yapılırsa biz kendi kendilerine döneriz” dedi.

‘ÇOK OLUMLU KARŞILADILAR’

Toplantıda Kılıçdaroğlu ile Suriyeli göçmenler arasında tercümanlık yapan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, görüşmenin oldukça verimli geçtiğini ifade ederek gördüklerini söyledi:
“Suriyeliler sanki zorla gönderilecekmiş gibi bir algı var. Oysa ki genel başkan Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘Gönüllülük esasına göre göre olacak’ diyor. Toplantıya katılan Suriyeliler de çok olumlu yorumlar.Güzel bir iletişim yaşanmış oldu ve önyargılarına yanıt verdik.”

Leave a Comment