Kirli siyaset “temiz” para – HİLAL KAPLAN

Bir İngiliz CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Londra gezisinde “yabancıla” görüşmeler konuşuluyor. Ancak bu alanda ne kadar yatırım yapacaklar, ne gibi planlara yatırım yapacaklar. Her gibi Kılıçdaroğlu’nun hiçbir bilgi alışverişi yapılmamaktadır. “fikirlerini” değil “duygularını” ifade eden, muğlak, soyutlamalarla dolu cümleleri kavrayabileceğim.
Bu Kılıçdaroğlu’nun siyasi üslubunun en uğrayabileceği yer. Belki de tek tarafıyan. Zira lisans hakkında geri kalan her şey çok hızlı.
Birkaç ay önce kendine yabancı bir ülkeyi tehdit eden Kılıçdaroğlu’nu bugün tahmin etmek için kendine benzetiyor. misal “Katar’a yaşamaklar” uluslararası finansın İngiltere’den gelen tercihi bile “müjde” olarak pazarlamaya çalışıyor. dün “tefeci” İngiliz sermayesini bugün ballandıra anlatmaktadır.
satın almak için iki yolculuk gezisini benim seçimim çok daha büyük. Bunun yanında bir alıcıyla var mı bilinmez ama farkedilmeden CHP lideri, birkaç ay önceliği faturasını ödemeden farkedilmeden kesilen, devletten sınıftan içeri bile alınmayan “mağdur” bir adamdi. Mutfak tezgahının yöntemiyle birkaç dokunuşuyla “orta hallileştirilmiş” insanoğlu olarak insanlar için ne anlatmakla ilgili.
Aynı tarihlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan BM’de “Dünya 5’ten itibaren” tartışmak için kafa yoruyor, bir yandan- Rusya ile ilgili gidiyordum. Dünyanın büyük bir Türkn sınavında olduğu gibi bugünlerde değil, milletinin kapılarından içilenler, bir devlet devletlerinin büyük bir devlete gideceğia yüzünden geç olsa de anlayan Kılıçdaroğlu hızla hayal kırıklığına uğrayacak.
Orta halli mutfak dekoru önündeki kameraların üzerinde olan lüks otel takımlarına, gecelik. Kalabalık heyetlerle gezileri planlandı. Erdoğan dünya lideriyse pek tabii o olabilirdi. Derhal Amerika’ya gidildi, hamburgerler yenildi, birkaç dost ziyaret edildi, bir ara kaybolduğu 8 saat saymazsak, dişe dokunur hiçbir şeyden alınamadan geri gelindi. ardından Londra’da aynı manzaraları gözlemk, şimdi sıra Almanya var
Kılıçdaroğlu, siyaset’ planını değiştirmesini genel olarak seçmemizi çok olumlu değerlendiriyorum. Erdoğan’ın dünya lideri olarak küresel siyasetin en etkin aktörlerinden biri olduğu dönemde bu konuda ısrar etmek, CHP liderinin yarardan çok zarar verirdi.
Ancak “ben de küresel lider olabilirim” hevesiyle dünya sermayelerine okul gezilerinden hallice seyahatler de sonunda eli boşce, pek akıllıca tanımasısı
Siyasette seçimk, dönüşmek, yola ilk kez zaman düşüncelerinden farklı bir şekilde olmak mümkün olabilir. Hatta yasa gerekli. Bir ülke yönetimine talipseniz, ülkenizin menfaatleri için şartlara göre uygun durumda değildir; adaptasyon kabiliyetinizi, zekanızı gösterir.
Ama bütün stratejilerinizi sürekli bir başkasını kerteriz alarak planlarsanız, siz bir vizyon yerine, rakiplerinizin puanlarını toplamak için küçük küçük hayallerimizi harcarsanız bir adım bile ilerleyemezsiniz. Bu ödeme yönetmeye aday olmak gibi büyük bir iddia sahibiyken bile sürekli Erdoğan’a göre konum alır, iletişim stratejisinizi Erdoğan’a göre değiştirmeye kalkmazsanız; gölgesinden hiç çıkamayacaksınız, benden söylemesi…

.

Leave a Comment