‘Konuştuğumuz her şeyi sızdırdık’ diyen Çin lideri Kanada Başbakanı’nı morarttı olay diyalogu

ÇİN lideri ile Kanada Başbakanı arasındaki görüşme kameraya yansıdı. Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in konuşmalarını medyaya anlatan Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile tartıştı. O yayın anlarında kameralar kayıtta olunca dünya yayınına bu görüntü düştü.

G20 Zirvesi’nde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya kameralar karşısında tepki gösterildi: ‘Konuştuğumuz her şey basına sızdırılmış’… Söz konusu diyalogda Şi’nin, muhtemelen Kanada’da Çin’e ajanlık yapmakla suçlanan kişiler ve Kanada seçimlerine müdahale iddialarıyla ilgili açıklama tahmini.

her şeyi sızdırdın

Endonezya’nın Bali Adasındaki G20 Zirvesi’nde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau arasında geçen gergin diyaloglara kamera yansıdı. Görüntülerde Şi ile Trudeau, liderlerin en üstlendiği alanda karşılaşıp ayak üstünde yürürken görülüyor. İkili arasında geçen diyaloğa Şi’nin tercümanı sıcaklığını veriyor.
Çin lideri Şi, görüntülerde Trudeau’ya geldiklerinde şunları söylüyor:
-“Konuştuğumuz her şey basına sızdırılmış ve bu uygun değil.”

Kanada Başbakanının tepkisi

Trudeau ise gülümseyerek başını sallıyor ve “Kanada’da açık, özgür ve dürüst diyaloğa ülkesi ve buna devam sloganı” diyor.
Kanada lideri, “Birlikte düzenleyici bir şekilde çalışma bakıcımız olmayacağız ancak anlaşamadığımız noktalarda da olacaktır” diyerek sözlerine devam ediyor.

Çin lideri Şi ise “Önce koşulları koruma” yanıtını veriyor ve Trudeau’nun elini sıkarak karşılayarak bitiriyor.

Ajanlık için konuşuyorlar diyor

Söz konusu diyalogda Şi’nin, muhtemelen Kanada’da Çin’e ajanlık yapmakla suçlanan kişiler ve Kanada seçimlerine müdahale iddialarıyla ilgili görüşlerini inceleyenler. Basına kapalı toplantılarda, Şi ile Trudeau yıllar sonra ilk kez bir araya geldi. Gazeteciler tarafından kayda alınan diyalog, genellikle Çin Komünist Partisi olaylarında planlanmış konuşmalarla kameraların önüne çıkan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in en nadir rastlanan “spontane” görüntüleri arasında yer aldı.
Görüntüler ayrıca, Kanada ile Çin arasındaki mevcut gerilim de saatin önüne serdi.

2018’de Huawei’nin üst düzey yöneticisi Meng Wanzhou’nun gözaltına alınması ve Pekin’in buna karşılık olarak iki Kanadalı’yı ajanlık suçlamasıyla tutuklaması, gerilimi artırmıştı. Üç kişi de daha sonra birdenbire serbest bırakıldı. Son olarak Kanada’da, ülkenin bazı bölgelerine elektrik hizmeti veren Hydro-Quebec şirketi çalışanı Yuesheng Wang ajanlık suçlamasıyla gözaltına alındı. Wang, “Çin özelliklerine ticaret sırlarını elde etmek üzere ajanlık yapmakla” suçlanıyor. (Kaynak BBC)

.

Leave a Comment