Köşeye sıkıştırılmış üreticilerden Türkiye’ye yöneldi

Evrim KÜÇÜK

Enerji krizinin üzerindeki baskı artıyor. Avrupa’da üretim’lerden bu yana en aşağı indi. Üretim fiyatlarının fiyatının çok fazla çıkması Avrupa’dakiyi vurdu. Avrupa’yı esir bu kriz Türkiye’deki alan. Geçen yıl b kapasitesi tesislerde sezona hazırlık çalışmalarına başladı. Ancak köşeye sıkışan Avrupalı ​​​​fason için Türkiye’ye yönelmesi yeni bir fırsat kapısı araladı.

Avrupa ile işbirliği hazırlığındaki Alumet Alüminyum’un CEO’su Emre kök salan, buradan ulaşabilecek ya da sizin için yeterli donanımın markasını ve pazarını koruyabilmek için bir takım dik yemek tasarımı. Krizin Türkiye’ye değerlendiren Kök, bakış açısıyla yaşamak için fason büyümeyi düşünüyor. Köksal, şu bilgileri verdi:

‘Lüks metale talep resesyonda’ küçültme

“Geçtiğimiz yıl yaşanan tedariklerden oluşan malzeme için Türkiye tüm dünyada biyet içeriğinde tamamlanır. Ancak bu yıl enflasyonist patlamalar, son derece pahalı olan sonuncusu ve Rusya-Ukrayna’daki endişesi yüksek büyüme eğilimindeki patlamalar. Avrupa üretimi yaratmış ve pazarlanmış. Alüminyum daha üst segmentten kullanımda ‘lüks’ olarak nitelenebilecek bir metal.

Bu krizden olumlu etkileniyor. Ekonomik ağırlıkluk endişesiyle geri yüklemeyi iyileştirir. Çareyi fason üretimde arayanlar. Alumet Alüminyum olarak biz de Avrupalı ​​şirketlerle görüşüyoruz. Avrupa pazar sahipleri ile Türkiye de üretim tesisleri olan bizim gibi firmalar arasında gezi için çalışmalar yapıyoruz.”

Türkiye öne çıkıyor, Çin pazarı geri gelmiyor

Uzakdoğu’daki navlun sorunu, yüzde 40’a varan antidamping uygulamaları ve Çin’de COVID- 19 kısıtlamalarının Türkiye’yi öne ifade etmelerini sağlayan Köksal, Çin’in tatile tatile gitmek için yüksek yerlere götürüldüğünden ödeme yapılmamasına dikkat edildi.

AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORLAR

Avrupa’da standart üretimi 1970’lerden bu yana en aşağı indi. Çünkü uzun vadeli büyüme fiyatlarının çok yönlü çıktı. Almanya’da bir biçimlendirmek için gerekli olan elektriğin geçtiği dönem 4200 dolar oldu. Önceki ay 10.000 doları aşmıştı. Londra Metal Borsası vadeli işlem fiyatı ise ton 2.300 dolar. Bu çeyreğin sonuna kadar fiyatın 2.200 dolar tahmin ediliyor. 12 haftalık süre ise fiyatların 2.000 daha yakın durma ihtimali. Bu da kısıtlamaların kış treni gibi geleceği geliyor.

Yok olmayla karşı karşıya kaldılar

Uzmanlar Avrupa’da dikkate alınabilir durumda bazı not uyarısı yapıyor. Norsk Hydro ASA, bu ay Slovak’daki büyük bir reklamı durduracak. Alman alüminyum devi Speira GmbH, yukarıya doğru giden trenlerdeki Almanya’daki Alüminyum Arabasını 50 azaltacağını duyurdu. Metal ticaret evi Concord Resources Ltd’nin CEO’su Mark Hansen, “Alüminyum izabe tesisi bir kez gittikten sonra geri dönmeyecekler” diyor. Benzer Wood Mackenzie, “İşler sonunda olabilir, bir daha asla üretemeyecek izabeciler var” uyarısı yapıyor. Wood Macken’nin tahminlerine göre, 25’inin kalıcı olarak kısıtlanabileceklerini söylüyor.

TR ÇOK ALÜMİNYUM İHRACATINI ARTRDIK

Türkiye’nin Demir ve Demir Dışı Metaller Ocak-Ağustos ayındaki satışta, günto aynı zamanda yüzde 30.4’ten 10.1 milyona ulaştı. Alt sektör alanında en fazla ihracat 506.8 milyon dolar ile alüminyum ürünler gerçekleştirilmiştir. Alüminyum sektörüü 227.9 milyon dolar ile metaller, 220 dolar ile demir çelik mamulleri ve 163 milyon dolar ile milyon dolarlık ürün takip etti. Demir ve Demir Dışı Metaller’in en çok ihracat için ülke olan alma’ya, Ağustos 2022 döneminde en çok ihracat “Alüminyum Çubuk & Profiller” ürün talebinde bulunuyor. Bu kalemde ihracat geçen yıl aya göre yüzde 31 oranında 50.5 aynı dolar oldu.

Leave a Comment